Як показує досвід, українці не всі знають про свої борги перед банками. Хтось вважає кредит закритим, а виявляється, що за ним продовжують "капати" відсотки. А хтось не знає, чому раптом відсоток платежу став більшим. Тепер дізнатися про свої кредити в банках українці зможуть онлайн завдяки новому електронному сервісу Нацбанку.
На цьому сервісі кожен позичальник зможе подивитися інформацію зі свого Кредитного реєстру. Про це повідомляє прес-служба НБУ.
Але в цьому сервісі відображаються не всі кредити. Громадяни, які винні банкам кілька тисяч чи навіть кілька десятків тисяч гривень, там себе не знайдуть. Сервіс відображає лише великі борги.
"За допомогою цього сервісу фізичні особи зможуть отримати інформацію про свої кредити в банках у розмірі від 100 мінімальних заробітних плат (зараз 617 тис. грн). Згідно з чинним законодавством України послуга надається фізичним особам безкоштовно", - повідомляє прес-служба НБУ.
Як скористатися новим сервісом
Насамперед потрібно знати, що цей сервіс доступний щодня та цілодобово. Кредитний реєстр Національного банку України доступний за таким посиланням: https://cr.bank.gov.ua/
Для того, щоб отримати доступ до сервісу, клієнту потрібно авторизуватися за допомогою системи BankID НБУ, тобто у нього має бути рахунок в одному з банків-учасників цієї системи.
Зробивши свій онлайн-запит, клієнт отримає онлайн-відповідь із Кредитного реєстру НБУ.
Що буде у виписці з Кредитного реєстру
Клієнт зможе дізнатися дані про:
- суму заборгованості та стан виконання зобов'язань;
- найменування банку, в якому він має кредит, а також дату надання банком інформації до Кредитного реєстру НБУ.
До Кредитного реєстру надходить інформація від банків, а також від Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО). Щомісяця вони повинні туди подавати інформацію на перше число.
За бажанням клієнта цей звіт можна сформувати у форматі pdf та зберегти його.
До речі, у Кредитному реєстрі є інформація щодо кредитів навіть у тих банках, які перебувають у стадії ліквідації.
При цьому прес-служба НБУ уточнює, що звіт із Кредитного реєстру НБУ не є офіційним документом. Однак, за допомогою отриманої інформації клієнт банку може контролювати свої нарахування. І якщо виникають питання до банку-кредитора, їх можна ставити на основі отриманих даних.
Нагадаємо, українським банкам подвоять податок на прибуток. Відповідно, відсотки за кредитами можуть стати вищими.