Питання щодо вступу України до ЄС вже навіть не дискутують, його вважають вирішеним. Дискутуються лише терміни вступу. При цьому в Євросоюзі вже підрахували, яку дотацію отримає наша країна від ЄС після того, як стане його членом. Сума вражає, але її ще можуть переглянути.
Дані розрахунків, які вже зробили в ЄС, стали доступними журналістам Financial Times, а звідти вже розійшлися й іншими ЗМІ.
Отже, окрім України, зараз на членство у Євросоюзі, претендують шість країн балканського регіону, а також Молдова та Грузія. При цьому Грузія поки що не має статусу кандидата, проте в ЄС вважають, що це – питання часу. Тому розрахунки робили з урахуванням вступу дев'яти нових країн.
Таким чином, у Євросоюзі підрахували, що вступ цих дев'яти країн коштуватиме бюджету ЄС 256,8 млрд євро. Причому левова частка від цієї суми має дістатись саме Україні – 186 млрд євро. Втім, це не дивно, адже Україна стане одним із найбільших (і за територією, і за населенням) членів ЄС.
Зокрема, ця сума буде нам дана на такі витрати:
- 96,5 млрд євро буде виділено у рамках Єдиної сільськогосподарської політики ЄС (САР) протягом семи років;
- 61 млрд євро з фондів об'єднання ЄС буде направлено на розвиток інфраструктури в найбідніших країнах-членах ЄС;
- 28,5 млрд євро Україна отримає за іншими програмами.
Звісно, такі величезні гроші допоможуть Україні підтягнутися до рівня ЄС. І можна лише порадіти за нашу країну, яка отримає стільки коштів на свій розвиток. Проте, як і будь-яка медаль, ця також має свій зворотний бік.
Справа в тому, що бюджет Євросоюзу не гумовий. І він також має своїх країн-донорів, які більше дають, і країни, які більше беруть. На сьогодні в категорії тих, хто потребує дотації від Євросоюзу, такі країни як Чехія, Естонія, Литва, Словенія, Кіпр і Мальта. Вони регулярно одержують дотації з бюджету ЄС. Однак після вступу дев'яти нових членів їх відправлять "на вільні хліби", а дотуватимуть новачків.
Отже не дивно, що ці країни більше за інших не хочуть розширення Євросоюзу. Втім, на словах вони всі будуть раді бачити Україну у своїй дружній європейській родині.
Є ще один момент – дотування України в рамках САР (сільськогосподарської програми). Наша країна буде найбільшою в ЄС за площею сільгоспугідь. Не дивно, що саме Україні дістанеться найбільша частина грошей, які виділяються з бюджету Євросоюзу на аграрний сектор. Фінансисти вже підрахували, що решті членів ЄС при цьому на 20% скоротять сільськогосподарську дотацію. Це звісно, навряд чи їх потішить.
Отже, Україні в принципі ніхто не каже "ні" в її європейських прагненнях. І водночас, більшість європейських країн не квапляться стискати її у своїх братських обіймах. Принаймні не зараз. І не за 5 років. І можливо навіть не за 10.
Нагадаємо, тим часом Рада внесла правки до бюджету 2023 року. Державний кошторис затверджено з колосальним дефіцитом – понад 2 трильйони гривень. І якби не допомога закордонних партнерів, то в Україні стався би неминучий фінансовий колапс.