Чимало українців, які не мають власного житла, змушені його орендувати. При цьому не лише купівля житла, але й оренда далеко не всім по кишені. У деяких містах за оренду простої однокімнатної квартири доведеться віддати більше половини, а то й понад 70% зарплати.
При цьому зарплати у різних містах також різні. Аналітики порталу Work.ua спільно з порталом Dim. Ria зіставили середню вартість оренди однокімнатної квартири із середніми зарплатами у великих містах нашої країни. Зарплати та ціни взято станом на жовтень 2023 року.
При цьому йшлося лише про оренду однокімнатних квартир. Причому житло з преміального сегменту, винайм якого коштує понад 30 тисяч гривень на місяць, у розрахунок не брали. Ще одна умова – оренда житла однією людиною.Тобто ніякі сімейні бюджети та спільне проживання до розрахунків не бралися.
Отже, найбільш прийнятні умови оренди житла виявилися в Херсоні. Там за знімне однокімнатне житло в середньому потрібно віддати лише 21% від середньої зарплати, яку отримують мешканці цього міста. Цілком стерпні ціни за оренду квартири беруть також у Харкові (34%) та Миколаєві (35%). До п'ятірки міст, в яких власники орендованого житла більш-менш поблажливо ставляться до орендарів, також увійшли Суми та Чернівці. В обох містах оренда однокімнатної квартири коштуватиме городянину із середньою зарплатою 39% його заробітку.
Таким чином, до п'ятірки найдешевших міст увійшли чотири міста, розташовані поблизу лінії фронту, та одне тилове - Чернівці. Тобто чернівецькі власники житла ставляться до проблем орендарів із розумінням.
При цьому не всюди власники квадратних метрів готові входити у становище своїх квартиронаймачів. У містах, які увійшли до п'ятірки найдорожчих на ринку орендованого житла, місячна вартість оренди перевищує 70% від середньої зарплати. Зокрема, п'ятірка найдорожчих міст у порядку зростання питомої ваги орендної плати в зарплаті містян виглядає так:
- Дніпро – 71% від середньої зарплати;
- Вінниця – 73%;
- Полтава – 77%;
- Київ – 78%;
- Львів-80%.
Таким чином, саме львівські власники орендованого житла виявилися найбільш жадібними. Причому, як кажуть, їхні апетити неабияк зросли після початку війни, коли на захід України ринуло багато жителів зі східних регіонів країни.
Нагадаємо, стало відомо, як зміняться ціни на оренду житла у 2024 році. Ріелтори схиляються до думки, що вони зростатимуть. І відчутний стрибок у ціні може статися вже навесні.