Українці, які зараз отримують середню зарплату, можуть розраховувати лише на досить скромну пенсію. Причому, щоб її заробити, їм доведеться легально працювати протягом 35 років.
Якою буде пенсія громадян, що отримують середню зарплату, розповіло видання OBOZ.UA.
Нинішнього року українцям необхідно мати щонайменше 31 рік страхового стажу, щоб вийти на пенсію у 60 років. А з 2028 року, щоб піти на заслужений відпочинок у 60, потрібно буде вже не менше 35 років страхового стажу. Страховим вважається стаж, протягом якого людина працювала офіційно, і з її зарплати щомісяця відраховувався хоча б мінімальний страховий внесок до Пенсійного фонду. Якщо ж людина працювала неофіційно (без податків), то такий стаж їй не зарахують.
На сьогодні середня зарплата в Україні за даними ПФУ становить близько 16 тисяч гривень. Так ось, маючи таку середню зарплату і 35 років страхового стажу, українець може розраховувати на 4741 гривню пенсії. При цьому, якщо ви встигнете вийти на пенсію цьогоріч, маючи лише 31 рік страхового стажу, то розмір виплати буде ще меншим - 4199 гривень. А ось якщо вам випаде виходити на пенсію із 40-річним стажем, то можна розраховувати на цілих 5418 гривень від держави.
Тобто, розмір пенсії доволі відчутно залежить не лише від розміру зарплати, але й від стажу. Та в будь-якому разі навіть на таку пенсію, яка вийшла із середньої зарплати, прожити буде досить важко. Тим більше, за нинішніх цін, що нестримно зростають.
Вийти на пенсію у 60 років українцям буде дедалі важче
Ще років 5-7 тому експерти вважали, що до 2028 року через відсутність потрібного стажу вийти на пенсію в 60 років зможуть далеко не всі українці. Тоді йшлося про те, що до 2027-2028 року близько 45% громадян не зможуть стати пенсіонерами в 60. Однак після цього сталася пандемія коронавірусу, через яку багато людей залишилися без роботи. А слідом за цим в Україні почалася повномасштабна війна, яка ще більше скоротила ринок праці.
Тому зараз уже ніхто не береться прогнозувати, який відсоток українців не зможе вийти на пенсію в 60 до 2028 року. Але вже очевидно, що їх буде набагато більше ніж 45%.
"Це може бути і 60%, і 70%. Даних поки що немає, також важко прогнозувати, яку ситуацію матимемо через рік, два. Очікувати миттєвого економічного зростання після війни теж не варто, буде певний складний період, який проходили й інші країни після тривалих війн", - поділилася старша наукова співробітниця Інституту демографії та соцдосліджень ім. Птухи Лідія Ткаченко.
Нагадаємо, українцям зарахують до страхового стажу один період, протягом якого вони не працювали.