США в рамках нового пакету військової допомоги на 375 млн доларів передадуть Україні високоточні плануючі авіабомби AGM-154 JSOW, пише ABC News. Раніше ще ніколи на озброєнні ЗСУ не було таких барражуючих боєприпасів.
Про те, що Сполучені Штати можуть передати Україні плануючі авіабомби AGM-154 Joint Standoff Weapon (JSOW), стало відомо минулого тижня. Щоправда, тоді це була інсайдерська інформація. Тепер її підтверджено офіційно.
На жаль, не повідомляється, скільки саме ЗСУ отримає нових американських плануючих авіабомб. Зрозуміло, що ця інформація засекречена. Але вже сам факт передачі Україні барражуючих боєприпасів JSOW – це чудова новина.
Що таке AGM-154 JSOW? Які основні тактико-технічні характеристики цього боєприпасу? Навіщо він призначений?
AGM-154 JSOW – це американська високоточна плануюча авіабомба (не плутати з крилатою ракетою), розроблена компанією Raytheon. Ще її називають барражуючим боєприпасом. Вона важить близько 500 кг. AGM-154 на даний момент має кілька версій. Вона створювалася для знищення захищених об'єктів на дистанції до 130 км.
AGM-154 має крила, але вони розкриваються тільки після скидання авіабомби з літака. Завдяки цим крилам боєприпас планує на відстань до 130 км. Про дальність польоту ми поговоримо трохи нижче.
Боєприпас оснащений системою наведення на базі INS/GPS, якій при підльоті до цілі допомагає інфрачервона система. Під час його створення використовувалися технології Stealth. У версії JSOW C-1/Block III C є додатковий двосторонній канал передачі даних, завдяки чому можна атакувати рухомі об'єкти.
Збройні сили України можуть оснащувати авіабомбами AGM-154 JSOW американські винищувачі F-16, які Київ отримав влітку 2024 року. За допомогою цих боєприпасів можна знищувати російських окупантів на фронті та у прифронтових районах. Щоправда, все питання у тому, як використовувати AGM-154.
Як ми вже говорили, максимальна дальність польоту AGM-154 становить 130 км. Але це якщо літак скине її з максимальної висоти. А це означає, що у нього більше шансів бути збитим. Якщо скидати AGM-154 із середньої висоти, і тим більше з малої висоти, то дальність значно менша. Таким чином, багато залежатиме від методів використання американських барражуючих боєприпасів JSOW, від версії, яку отримають українські захисники. Літаків F-16 у ЗСУ мало, треба берегти кожен.
Нагадаємо, раніше стало відомо, що чоловіків віком 50-60 років можуть мобілізувати до ЗСУ лише за двох умов.