Купити квартиру в Україні, навіть однокімнатну - завдання непросте. Вартість житла в нашій країні непорівнянна із середніми доходами громадян. В усякому разі, з офіційними середніми зарплатами. І все ж, українці купують житло. Експерти підрахували, скільки років знадобиться жителям обласних центрів (і окремо областей), які отримують середню зарплату, щоб придбати однокімнатну квартиру у своєму регіоні.
Дослідження спільно проводили маркетплейс нерухомості Dim.ria і портал пошуку роботи robota.uа. Причому, експерти підрахували окремо показники для первинного і для вторинного ринку житла, а також окремо для обласних центрів і для областей без урахування обласного центру.
Первинний ринок
Обласні центри
Як і слід було очікувати, найвищу середню зарплату отримують жителі Києва. У січні 2024 року вона склала 23 600 гривень. При цьому середня вартість однокімнатної квартири в столиці, судячи із січневих пропозицій, становила 3 299 336 гривень. Таким чином, киянину із середньою зарплатою для купівлі однокімнатного житла доведеться збирати свій заробіток протягом 140 місяців або майже 12 років.
При цьому у Львові придбати аналогічне житло можна буде за 11 років. А в Дніпрі для купівлі однокімнатної квартири знадобиться 10 років.
А за найкоротший термін можна буде придбати таку квартиру у Хмельницькому та Запоріжжі. У цих містах накопичити на однокімнатне житло можна за 69 місяців.
Області без обласних центрів
Згідно з підрахунками виявилося, що найдовше доведеться працювати для купівлі однокімнатної квартири жителям Івано-Франківської, Полтавської, Черкаської та Закарпатської областей. Наприклад, в Івано-Франківській області середня зарплата становить 17 848 грн, а за однокімнатне житло слід віддати 1 839 190 грн. Таким чином, жителям Прикарпаття потрібно працювати 103 місяці або 9 років, щоб обзавестися власним кутком. У Полтавській, Черкаській та Закарпатській областях для аналогічної покупки доведеться працювати по 8 років.
А найшвидше можна буде придбати таку нерухомість тим, хто проживає у Чернігівській і Тернопільській областях - лише за 5 років.
Вторинний ринок
Обласні центри
Попри високі зарплати, і тут киянам знадобиться найбільший термін, щоб накопичити заощадження для купівлі житла. Столичним жителям доведеться збирати зарплату 11 років, щоби придбати однокімнатну квартиру зі вторинного ринку. 10 років доведеться накопичувати кошти львів'янам. А жителям Вінниці та Ужгорода вистачить для купівлі і 9 років.
А от найменше за інших доведеться собі в усьому відмовляти жителям Херсона. Там можна назбирати на квартиру зі вторинного ринку за 45 місяців, тобто менш, ніж за 4 роки. Трохи більше, але теж у межах чотирьох років, доведеться займатися накопиченням жителям Миколаєва та Запоріжжя.
Області без обласних центрів
Тут, як і на первинному ринку, у лідерах - Івано-Франківська, Закарпатська та Черкаська області. В Івано-Франківській області накопичувати гроші доведеться 11 років. У Вінницькій, Черкаській та Закарпатській вистачить 8 років.
При цьому у Кіровоградській області можна буде зібрати на своє житло менш ніж за 2 роки. А трьох років вистачить, щоби зібрати на квартиру, жителям Запорізької та Миколаївської областей.
Звісно, всі ці підрахунки доволі приблизні, і на них може вплинути безліч чинників, зокрема й неврахованих.
Які чинники не брались до уваги при підрахунках
Співвідношення середньої зарплати і середніх цін на житло. Воно може змінюватися з часом. І те й інше зростатиме. Однак сказати, який показник зростатиме з випередженням, зараз неможливо. Тобто за 8-10 років ціни на квартири в Україні підуть угору. Можливо вони стануть вищими в рази. Те ж саме можна сказати і про зарплати.
Витрати на проживання. У розрахунок бралася вся зарплата за умови, що жодної копійки з неї за ці роки не буде витрачено. Однак у реальному житті так не буває. Навіть якщо сім'я вирішує відкладати чиюсь зарплату, не витратити з неї жодної копійки навряд чи вийде. Хіба що гроші будуть постійно перебувати на депозитах.
Фактор війни та компонент безпеки. Зараз в Україні триває війна. Відповідно, житло на південному сході країни сильно подешевшало. Однак воєнні дії все ж таки колись закінчаться, і тоді співвідношення цін на квартири за регіонами може бути зовсім іншим.
Нагадаємо, експерти прогнозують на первинному ринку велике зростання цін на квартири. Дешевого житла в Україні вже не буде.