Кабмін затвердив бюджетну декларацію на 2025-2027 роки, в якій передбачено заморожування мінімальної зарплати та пенсії. Однак у Верховній Раді вважають інакше: при заморожуванні мінімалок величезна маса українців зубожіє ще більше. Тому депутати готують свій план підвищення пенсій і мінімальної зарплати наступного року.
Такими міркуваннями поділився голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
Ідея про заморожування мінімальної пенсії та зарплати на три роки сприймається антигуманною навіть представниками парламентської більшості, які, власне, і призначали уряд, щоб він керував економічним і соціальним блоком у державі. Тож у Верховній Раді готують свої пропозиції щодо змін мінімальних пенсії та зарплати у наступні три роки.
Згідно з макропрогнозом уряду, вже наступного, 2025-го, року середня заплата в Україні зросте до 24,3 тис. грн. При цьому буде не тільки зростання номінальної зарплати, а й реальної. З урахуванням інфляції реальна зарплата стане вищою на 8,1%. Очікується також зростання середньої зарплати у 2026 і 2027 роках до 28,2 тис. грн і 32,5 тис. грн відповідно.
Водночас не можна забувати, що реальні суми заробітків будуть ще вищими, оскільки чимало приватного бізнесу платить своїм працівникам зарплату із двох складових - офіційної, з якої сплачуються всі податки, і тіньової.
Найбідніші стануть ще біднішими
Та якщо навіть повірити у білизну і пухнастість українського бізнесу, то все одно середні заробітки українців доволі відчутно зростуть. Водночас одержувачі мінімальних зарплат і пенсій у чомусь, очевидно, дуже сильно завинили перед суспільством, оскільки вони опиняться на узбіччі цього процесу.
А це означає, що найбільш незахищені бюджетники (вчителі, лікарі, працівники комунальних підприємств) за три роки зубожіють ще більше. Адже з урахуванням сумарної інфляції за ці три роки їхні доходи знизяться ще на 30%.
"Найгостріше ця пропозиція вдарить по працівниках бюджетної сфери (зокрема, освіти та медицини), де й на сьогодні спостерігається пов'язаний із вкрай низьким рівнем оплати праці значний дефіцит кадрів, який із великою ймовірністю, за умови фіксації зарплат на рівні грудня 2024 року, тільки посилиться. Замороження соціальних стандартів і гарантій на три роки призведе до поглиблення і без того значного розриву в доходах населення", - прокоментував урядові ідеї Гетманцев.
Про пенсіонерів, які сьогодні отримують мінімалку (2361 грн) годі й казати. Як їм вдається навіть зараз виживати на ці гроші - невідомо. Певно будь-хто з них міг би поділитися своїм лайфхаком.
Депутати готують зустрічні пропозиції щодо змін мінімальної зарплати та пенсії
Мінімальну пенсію пропонують, зокрема, змінювати таким чином:
- у 2025-му році - підвищити до 2590 грн;
- у 2026-му - до 2846 грн;
- у 2027-му - до 3074 грн.
Що стосується мінімальної зарплати, то депутати пропонують підвищувати її так:
- у 2025 році - до 8780 грн;
- у 2026-му - до 9650 грн;
- у 2027-му - до 10 420 грн.
Це, звісно, не бозна-що, але все ж це краще, ніж застійні плани уряду.
Зазначимо, уряд черпає такі "революційні" ідеї не із власних умовиводів, а з жорстких умов кредиторів, які вимагають скоротити витрати українського бюджету до мінімуму.