Today.ua

Робота в Чехії: чому за нижчої зарплати українцям там вигідніше працювати, ніж в інших країнах ЄС

Українці без знання мови можуть вільно знайти у Чехії роботу за 1000 та більше євро. Це нижче, ніж у деяких інших країнах. Наприклад, у Німеччині або Норвегії. Однак зрештою таке працевлаштування чи не вигідніше за те, що пропонують біженцям у найбагатших країнах Європи.

Які вакансії пропонують українцям, і чому робота в Чехії виявляється вигіднішою, ніж в інших країнах, розповіла менеджер міжнародної рекрутації Міграційної платформи EWL Маргарита Нестеренко.

На сьогодні в Чехії перебувають 360 тисяч українських біженців, які набули статусу тимчасового захисту. З-поміж них 117 тисяч уже знайшли собі роботу та працюють на підприємствах цієї країни.

Хто з біженців може знайти собі роботу в Чехії без проблем?

Вільний доступ до ринку праці в Чехії мають українські громадяни, які отримали статус тимчасового захисту в цій країні. На набуття такого статусу можуть претендувати наші співгромадяни, які проживали в Україні до 24 лютого 2022 року.

При цьому в українців не має бути посвідки на проживання чи актуальної візи в будь-якій іншій країні. Крім того, вони не повинні мати статус тимчасового захисту, отриманого в іншій країні, крім Чехії.

"Можливості працевлаштування за біометричним паспортом у Чехії немає. Чехія – єдина європейська країна, яка не видає тимчасового захисту українцям, які після повномасштабного вторгнення понад 2 тижні перебували в інших країнах ЄС. Або громадянин України має підтвердити, що не отримував захист в іншій країні, а перебував як турист чи відвідував рідних, маючи при цьому активну біометрію", – пояснила Маргарита Нестеренко.

Яку роботу та за яку зарплату пропонують українцям, що не знають чеської мови?

Знаючи мову, знайти роботу, звісно, простіше. Однак і без її знання можна непогано працевлаштуватися. Чехія - країна з найбільш розвиненими трьома секторами ринку праці: виробництвом товарів масового попиту, логістикою та автомобілебудуванням.

Завдяки своєму вигідному геополітичному становищу (країна знаходиться між Східною та Західною Європою), Чехія стала великим європейським логістичним центром. Весь європейський (і не тільки) бізнес використовує її територію як величезний перевалочний пункт, логістичний хаб, з якого товари розходяться на всі боки світу. Тому в Чехії легко можна знайти роботу на складах та різних товарних базах.

На підприємствах автомобільної галузі в цій країні виробляється безліч деталей для світових автогігантів. Там робочі руки також завжди потрібні.

Працівникам без знання мови пропонують зарплату близько 25-35 тисяч чеських крон (це становить 1000-1400 євро, або 40-55 тис. грн).

При цьому багато сумлінних працівників можуть розраховувати ще й на бонуси. Їм оплачують додатково вихід на роботу у вихідні дні та у нічний час. Причому за вищими розцінками.

"Наприклад, оператор на складі DHL, який обслуговує інтернет-гіганта Amazon, отримує 27 тисяч чеських крон на руки (1100 євро або 42,3 тис. грн) - це базова зарплата та різні бонуси, зокрема за якість роботи", - пояснює спеціаліст.

Крім того, роботодавці дають працівникам оплачувану відпустку. Якщо працівник звільняється, а у відпустці не був, йому виплачують відпускні при звільненні.

Крім того, багато чеських роботодавців надають найманим працівникам житло безкоштовно, а також нерідко дають купони на харчування.

Чому робота в Чехії може бути вигіднішою, ніж в інших країнах Європи?

Незважаючи на доволі-таки вигідні умови роботи, українці нерідко вважають за краще шукати роботу в Західній Європі, де зарплати вищі. Проте за сукупністю пільг, запропонованих роботодавцями, робота в Чехії може виявитися вигіднішою, ніж в інших, багатших країнах.

Адже там зазвичай доводиться оплачувати зі свого заробітку і житло, і харчування, і транспортні витрати. Причому все це коштує набагато дорожче, ніж у Чехії. Таким чином, якщо зіставити всі "за" і "проти", то чеська "синиця" в руках може виявитися набагато вигіднішою від норвезького або німецького "журавля" в небі.

Нагадаємо, стало також відомо, які зарплати та вакансії пропонують у Німеччині працівникам без знання мови.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ