Мобілізація в Україні відбуватиметься за жорсткішими правилами. Право на відстрочку багатьом скасують. Обмежено придатних не буде. Строкову службу замінять базовою військовою підготовкою для всіх. Ухилянтів обмежать у правах.
Ці та інші зміни передбачені в законопроекті №10378, поданому урядом на розгляд Верховної Ради.
Ситуація на фронті така, що треба негайно поповнювати ряди фронтовиків. Але поки що ТЦК не можуть закрити потребу військових підрозділів у свіжому поповненні. Тому, мабуть, довго тягнути із розглядом цього законопроекту у парламенті не будуть. Тим більше, що, за словами депутатки Мар'яни Безуглої, військове керівництво країни, працюючи над цим законопроектом, постійно консультувалося з депутатами.
Дещо із раніше заявленого Безуглою до законопроекту не увійшло. Зокрема, там немає примусової мобілізації жінок. Жінки можуть йти воювати лише з власної волі. Очевидно, цей пункт був раніше запущений як пробна куля. Проте негативна реакція президента, а також несхвальні відгуки військовослужбовців-чоловіків переконали законотворців, що жінок ліпше не чіпати.
На сьогоднішні законопроект, зареєстрований урядом у Верховній Раді, містить такі основні моменти:
- зниження мобілізаційного віку з 27 до 25 років;
- удосконалення процедури військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
- надання військовослужбовцям, яких звільнили з полону, відпустки строком на 90 діб зі збереженням грошового забезпечення;
- скасування строкової військової служби (всіх строковиків, які перебувають на службі, звільнять у запас);
- запровадження базової загальновійськової підготовки тривалістю до 3 місяців, яку проходитимуть усі громадяни віком від 18 до 25 років при всіх навчальних закладах;
- заборона строком на 2 роки на повторну примусову мобілізацію військовослужбовців, які були звільнені із ЗСУ під час дії воєнного стану. Але при цьому вони можуть знову піти на військову службу за власним бажанням, не чекаючи закінчення дворічного терміну;
- вилучення з переліку висновків ВЛК категорії обмежено придатних громадян;
- обмеження прав громадян, які порушують правила військового обліку та ухиляються від проходження військової служби;
- залучення до мобілізаційного процесу центрів надання адміністративних послуг, центрів зайнятості та центрів рекрутингу.
Є ще один важливий момент, що стосується вручення повісток громадянам про явку до ТЦК. Їх мають намір вручати не лише у паперовому вигляді, але й в електронному. Зокрема, повістки планують розсилати через електронний кабінет призовника або електронну пошту. Проте закон не зобов'язує українців мати електронну пошту або бути зареєстрованими у віртуальних особистих кабінетах. Навіть більше, закон також нікого не зобов'язує мати мобільний телефон та користуватися інтернетом.
Нагадаємо, у Європі погоджуються передати Україні біженців, які ховаються там від мобілізації.