Рік тому деяке орендоване житло в Україні зросло в ціні у 2 і більше разів. Однак згодом ціни на оренду житла почали вирівнюватись. Нині у великих містах вони майже повернулися до довоєнних.
Про це розповіла в інтерв'ю Українському радіо гендиректор групи компаній Агентств нерухомості KDU Realty Group Олена Маленкова.
На початку війни вартість житла в Україні дуже сильно обвалилася. Люди не бачили перспектив і виїжджали з великих міст. Відповідно, орендовані квартири спустіли. І господарі були раді здати їх за мінімальну ціну, а подекуди навіть за оплату комуналки.
При цьому з початком осені 2022 року та регулярних ракетних атак на енергоструктуру ціни на деякі види житла стали зростати нечуваними темпами. Зрештою вартість оренди такого житла зросла у 2-2,5 рази порівняно з довоєнною.
Популярні зараз
Зеленський зробив заяву про втрати ЗСУ у війні з Росією
Українців, які отримають “1000 грн Зеленського“ за кордоном, змусять повернути гроші
Зеленський готовий запросити Росію на другий Саміт миру
Десятки тисяч українських домогосподарств отримають грошову допомогу від ЄС
Українці почали підбирати орендоване житло за чотирма основними критеріями: наявність світла, газу, опалення, інтернету. Там, де це було, ціни на оренду житла автоматично зросли вдвічі.
"Будинки, де було оптоволокно та інтернет, одразу піднялися в ціні. Люди релокувались, шукали такі будинки. Також знімали будинки чи таунхауси десь в області з генераторами або де їх можна було поставити. Ціни одразу підскочили там у 2-2,5 рази", - каже Олена Маленкова.
Власники такого житла за опалювальний сезон непогано заробили на оренді. В решті сегментів, які не задовольняли цим критеріям, орендні ціни, навпаки, знизилися.
Ситуація почала вирівнюватись лише в березні поточного року, коли обстріл енергетики майже закінчився, і до будинків почали повертатися звичні блага цивілізації. З квітня почали зростати ціни на оренду житла у різних сегментах.
"Сьогодні ціни повернулися майже на довоєнні, крім елітної нерухомості… Зараз однокімнатна квартира на правому березі Києва коштує від 12 тисяч гривень, якщо це не зовсім бабусин варіант. Двокімнатна — від 14 тисяч. Якщо це закритий ЖК, а в нас люблять такі закриті території зі своєю інфраструктурою, то однокімнатна може бути і 18-20 тисяч", - каже експерт.
Виняток становить лише елітна нерухомість. До війни оренда таких квартир коштувала від 3 до 7 тисяч доларів на місяць. Поки що на такі квартири орендарі знаходяться "зі скрипом", та й то за нижчі ціни.
Нагадаємо, що стосується ринку продажу житла, то тут ціни (у гривнях) вже давно вищі за довоєнні. Особливо подорожчали однокімнатні квартири.