Скасування відстрочки від мобілізації у студентів: що відомо

Автор: Марченко Любов

В Україні хочуть частково скасувати відстрочку від мобілізації студентів. Закон про це поки що не ухвалено. І в Раді наразі немає єдиної думки щодо того, що дасть його ухвалення, і чи буде від цього конкретна користь для ЗСУ.

Скасування відстрочки від мобілізації у студентів: що відомо - today.ua

Про це розповів ініціатор законопроекту, член Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки нардеп Федір Вениславський.

За словами нардепа, з початку повномасштабної війни чимало українських чоловіків вирішили скористатися відстрочкою від мобілізації, яка належить для студентів. Вони масово пішли навчатися на денні відділення вишів. Таким чином, уже другий рік поспіль в Україні спостерігається бум "вікових" студентів, яким вже добряче за 30, і які раптом терміново вирішили здобути другу вищу освіту.

Неважко здогадатися, що причиною такого масового захоплення освітою став зовсім не потяг до нових знань, а можливість уникнути мобілізації. Адже студенти стаціонарних відділень мають право на відстрочку від мобілізації.

Популярні зараз

Літнім українцям дали менше двох тижнів на оновлення даних у ПФУ, далі припиняють виплату пенсії

Зеленський відповів Путіну на пропозицію про переговори на умовах РФ

Сьогодні світло можуть вимкнути вже з 8-ї ранку: розроблено новий графік відключень електроенергії

Через місяць ухилянтам почнуть розсилати повістки поштою: у Міноборони розповіли про наслідки

"На жаль, є факти зловживання. Я не можу сказати, що вони мають поодинокий характер", – каже Веніславський.

За даними Міносвіти, сьогодні у вишах України на стаціонарних відділеннях навчається близько 50-60 тисяч чоловіків віком від 30 років. Однак це не означає, що всі вони вступили на навчання задля того, щоб уникнути мобілізації. Частина цих студентів просто продовжила навчання за раніше обраною спеціальністю. Наприклад, у магістратурі після бакалаврату або в аспірантурі.

Таких студентів автор законопроекту пропонує не чіпати. Скасування відстрочки від мобілізації стосуватиметься лише студентів віком від 30 років, які здобувають другу вищу освіту - за іншою спеціальністю.

Скасування відстрочки від мобілізації у студентів: що відомо

У Раді немає єдності щодо цього законопроекту

Так, нардеп Сергій Рахманін, який також входить до комітету з питань національної безпеки, вважає, що таке явище, звісно, є. Проте ухвалення цього закону не дасть відчутного підвищення мобілізаційного ресурсу. До того ж, незрозуміло, як можна буде застосувати цей закон до тих, хто вже вступив і навчається. Адже згідно з Конституцією, закон не має зворотної сили.

"Конституція забороняє зворотну дію закону. Тобто заборонити людям, які вже зробили цей крок – я не уявляю, як це можна буде зробити", – пояснив політик.

А оскільки майже всі, хто хотів таким чином уникнути мобілізації, вже поступили та навчаються, то ефект від такого закону буде мінімальним.

Втім, і сам Вениславськийь вельми обережно висловлюється щодо перспектив свого законопроекту.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

"У комітеті законопроект поки не розглядали, тому я поки що не можу сказати, коли ця ініціатива буде предметом розгляду парламенту. Проте дискусії точаться", - зазначив депутат.

Нагадаємо, українські жінки вимагають демобілізації із ЗСУ їхніх чоловіків, які відслужили по 18 місяців. В Україні пройшла акція на підтримку демобілізації тих, хто давно служить.