В Україні зростатимуть ціни на алкоголь. Вартість міцних напоїв збільшиться не тільки за рахунок підвищенню витрат на їхнє виготовлення, а й за рахунок підвищення акцизу на алкоголь. Тому експерти прогнозують розквіт самогоноваріння і тіньового ринку алкогольних напоїв.
Як зміняться ціни на алкоголь, і навіщо українцям це потрібно, розповіли експерти у коментарях виданню focus.
Якщо виробничими витратами ще якось можна керувати завдяки грамотному менеджменту, то акцизи - категорія, яка не підвладна ні самим виробникам, ні, навіть, українській владі. Україна йде в Європу, і, природно, ми повинні прийняти всі європейські "правила гри". Навіть якщо вони відчутно б'ють по кишені простого українця.
До Європи без нових акцизів - ніяк
Оскільки Україна прагне стати членом Євросоюзу, то і ринок алкоголю в нашій країні має бути гармонізовано з європейським ринком. А це означає, що акциз на алкоголь має бути не нижчим за найнижчий європейський. У зв'язку з цим 22 березня уряд схвалив законопроєкт, який передбачає підвищення ставки акцизного податку для проміжних продуктів з 8,42 до 12,23 гривень за літр. Така ставка акцизного податку зараз діє на ігристі та газовані вина.
"Що стосується проміжних продуктів, то наразі чинна ставка акцизного податку 8,42 гривень за 1 літр передбачена на вина та інші зброджені напої (зокрема суміші зі зброджених напоїв і суміші на основі зброджених напоїв), фактична міцність яких вища за 1,2% об'ємних одиниць етилового спирту, але не вища за 22% об'ємних одиниць етилового спирту. До зазначеної категорії відносяться вина кріплені, вермути, вина ароматизовані та напої на основі вина з додаванням спирту або спиртовмісних настоїв (екстрактів)", - розтлумачив голова "Укрсадвинпром" Володимир Печко.
Таким чином, через підвищення акцизної ставки пляшка вина подорожчає приблизно на 3 гривні. Різниця начебто й невелика, проте така ставка акцизного податку не остаточна. Її підвищуватимуть і надалі, оскільки в Європі мінімальна акцизна ставка на вина становить 45 євро за гектолітр. У перекладі на літр вийде 18,9 грн. При цьому така ставка у гривнях виходить за теперішнього курсу євро. А оскільки він, імовірно, зростатиме, то всі акцизні ставки у нас прив'яжуть до зростання вартості європейської валюти.
Однак зростання акцизу це ще півбіди. Адже вартість алкоголю залежить не тільки від акцизу, а ще й від собівартості виробництва напою. А вона безперервно дорожчає через подорожчання енергоносіїв, витрат на логістику, вартості сировини, витратних матеріалів і зарплати працівників галузі.
Ціни будуть європейські, а зарплати поки залишаться українські
Усі експерти одностайні в думці, що підвищувати акциз на алкоголь доведеться, якщо вже ми йдемо до Європи. Інша річ, що підвищення це можна було відкласти до кращих часів - хоча б до закінчення війни.
"Привести акцизи у відповідність до європейських Україні потрібно до вступу в ЄС. Тож у нас ще є час, адже до цього нам років 10, а то й більше. За таких обставин у воєнний час акцизи взагалі не потрібно змінювати, а в повоєнний - робити це дуже повільно, розтягуючи процес. Тому що у населення може виникнути цілком справедливе запитання: якщо ми так хочемо наблизитися до ЄС за акцизами, чому не наближаємося за прожитковим мінімумом і рівнем доходів?", - вважає економіст Борис Кушнірук.
Звісно, таким підвищенням акцизу на алкоголь Україна не тільки задовольнить вибагливу Європу, а й підвищить надходження до бюджету. Уряд сподівається, що зростання акцизної ставки з 1 липня 2024 року дасть змогу додатково залучити до бюджету по 4,5 млрд грн щомісяця.
Водночас інший експерт, Олег Пендзин, вважає, що подальше підвищення цін на алкоголь призведе до скорочення легальної торгівлі міцними напоями і до розквіту чорного ринку алкоголю. До того ж, багато громадян перейдуть на кустарне виготовлення міцних напоїв. Благо, закон не забороняє робити це для себе. А інтернет рясніє рекламою самогонних апаратів, які цілком легально продаються на всіх платформах.
"Якщо раніше гнали тільки в селах, то зараз таке враження, що не жене тільки ледачий, а в інтернеті можна знайти пропозиції купити самогонні апарати на будь-який смак і гаманець", - каже Пендзин.
Отже, експерти вважають, що акциз на алкоголь, звісно, доведеться приводити до спільного знаменника з європейським. Однак зараз його підвищення не на часі. Утім, навряд чи це може спровокувати "винний бунт". Адже українці - народ не ледачий, а отже, своя горілка буде в кожній хаті.
Нагадаємо, Кабмін також підвищує акциз на тютюнові вироби, який ще відчутніше вдарить по гаманцю українських курців.