Today.ua

Над Землею вибухнула велетенська комета: учені розповіли про наслідки зіткнення з небесним тілом

Над Землею вибухнула велетенська комета діаметром близько 100 кілометрів. Це призвело до катаклізму планетарного масштабу, спричинивши на планеті тривале похолодання, що стало причиною масового вимирання живих істот. Цей глобальний катаклізм стався близько 13 тисяч років тому.

Таких висновків дійшли вчені, які опублікували результати свого дослідження в журналі Airbursts and Cratering.

Вони вважають, що приблизно 12800 років тому Земля зіткнулася з велетенською кометою. Однак небесне тіло не долетіло до поверхні нашої планети, а вибухнуло в атмосфері, що, втім, призвело до не меншої катастрофи. Це сталося над Північною Америкою. За геологічними мірками 13 тисяч років - зовсім невеликий відрізок часу. Тож науковці можуть доволі детально вивчити наслідки цього катаклізму, які ще непогано збереглися.

Автори дослідження знайшли неспростовні підтвердження Ударній гіпотезі, яка була раніше висунута вченими.

Що сталося над Землею майже 13 тисяч років тому

Потрібно сказати, що на своєму довгому віку наша планета не раз стикалася з великими небесними тілами на кшталт астероїдів або комет. У цьому немає нічого дивного. Космос рясніє невеликими об'єктами, що блукають як у межах Сонячної системи, так і залітають ззовні. Тому всі планети Сонячної системи поцятковані кратерами, що свідчать про численні "прильоти" з космосу.

Є такі відмітини і на Землі. Щоправда на нашій планеті їх набагато менше. Вчені нарахували близько двох сотень. Річ у тім, що нас захищає атмосфера. Тож більшість непроханих космічних гостей згорають у її щільних шарах, не долітаючи до поверхні Землі.

Так, імовірно, було і з цією кометою: вона вибухнула, не долетівши до поверхні планети. Про те, що катаклізм був, свідчать знайдені вченими на більшій території Північноамериканського континенту матеріали: іридій, платина, розплавлене скло і наноалмази. Усі вони утворилися під впливом надвисокої температури, яка виникає лише під час ядерного вибуху. Аналогічні наслідки можна виявити на полігонах, де в минулому столітті проводилися випробування атомних бомб.

Однак 13 тисяч років тому людство ще жило в печерах і навряд чи мало уявлення про атомну бомбу. Але вибух стався. Причому він стався над поверхнею планети, а не під час зіткнення, оскільки під час зіткнення виникають ще вищі температури, і хімічний склад ґрунту був би трохи іншим.

Вибух комети призвів до масового вимирання живих істот

Утім, цього мега-вибуху виявилося достатньо для глобального катаклізму. Це спровокувало так звану ядерну зиму, що призвело до різкого похолодання на планеті. Від холоду загинуло багато рослин, а потім стали вимирати і тварини. Весь харчовий ланцюжок було зруйновано.

До речі, це не єдина епоха різкого похолодання на нашій планеті, пов'язана з падінням небесного тіла. Катастрофа, аналогічна цій, але ще більших масштабів і з більш похмурими наслідками, сталася близько 66 мільйонів років тому. Тоді на Землю впав гігантський метеорит, залишивши величезний кратер діаметром 180 кілометрів недалеко від мексиканського півострова Юкатан. Це призвело до дуже сильного і різкого зниження температури на нашій планеті та масового вимирання флори і фауни. Саме тоді й вимерли динозаври.

І хто знає, якби не та катастрофа, то можливо, що й людства зараз би не було. А домінуючою расою на нашій планеті були б динозаври. Загалом, усе складалося так, щоб ми, люди, з'явилися на цій планеті. Щоправда, тепер ми загралися у війну і можемо через свою впертість та невігластво знову влаштувати на планеті ядерну зиму.

Нагадаємо, через катастрофічне танення льодовиків став підніматися рівень Світового океану. Багатьом країнам загрожує затоплення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ