В Україні зростають ціни на продукти. Два основні чинники, що впливають на їхню вартість - війна і сезонність. Принаймні, другий із них піддається прогнозу.
Про те, як із приходом весни можуть змінитися ціни на продукти, розповів виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.
Зростуть ціни практично на всі продукти, вважає аналітик. Щоправда, на деякі види агропродукції вони можуть підскочити незначно - у щадному режимі. Водночас, на інші групи продовольства може бути значне подорожчання.
Зокрема, Олег Пендзин зробив прогнози щодо вартості яєць, овочів борщової групи, а також щодо цін на молочку.
Популярні зараз
Зеленський зробив заяву про втрати ЗСУ у війні з Росією
Українців, які отримають “1000 грн Зеленського“ за кордоном, змусять повернути гроші
Зеленський готовий запросити Росію на другий Саміт миру
Десятки тисяч українських домогосподарств отримають грошову допомогу від ЄС
Яйця дорожчатимуть. Незважаючи на наближення весняного сезону, коли ціни на яйця традиційно падають, нинішнього року навряд чи варто чекати на їхнє здешевлення. Річ у тім, що комбікорми для птахів зростають у ціні, а отже, і вартість усієї продукції птахівництва також підвищуватиметься.
Овочі борщового набору. Морква, капуста, картопля, цибуля - весь цей овочевий ряд, звісно, до весни зросте в ціні. Однак торік фермери зібрали непоганий урожай цих овочів, за винятком хіба що картоплі. Тому на них очікують незначного зростання цін. Такими темпами, як навесні минулого року, вони дорожчати точно не будуть.
"Посадили багато цибулі, посадили багато моркви. Точно не буде такого шаленого зростання цін, як було минулого року. Тобто все буде набагато спокійніше", - вважає Пендзин.
Щодо картоплі, то ціни на неї після шаленого зростання, вже почали трохи знижуватися. Утім, подальша динаміка цін на цей овоч залежатиме від багатьох факторів. Зокрема, і від імпортних поставок картоплі.
Молоко та молочні продукти. Тут ситуація складна. Раніше українські молокопереробні підприємства отримували значну частину сировини з приватних господарств населення. Однак зараз надходження молока від приватників різко скоротилося. І справа тут не лише в сезонному скороченні надоїв, хоча й це має місце.
Є ще одна причина, яка, на жаль, впливає на скорочення виробництва в агросекторі. Йдеться про масову мобілізацію на селі. Не секрет, що майже все працездатне чоловіче населення поставили "під рушницю". А жіночих рук просто не вистачає, щоб усюди встигнути.
"Мобілізація жорстко пройшлася по селах, зменшилася загальна кількість людей, які реально працюють там в аграрному бізнесі. Як наслідок, ми маємо зменшення пропозицій. Зокрема, і свинячого м'яса, тому що дуже велика частка свинини вироблялася в домогосподарствах населення. Так само і з молоком-сировиною. Така ситуація провокує зростання цін на молочні продукти", - каже експерт.
При цьому чимала частина молочної сировини, а також тверді сири надходили до нас із Польщі. Однак зараз через блокаду кордону польськими фермерами страждає і український, і польський бізнес.
Тому на сьогодні немає жодних передумов для зниження цін на молочні продукти. Зростання цін у цьому сегменті триватиме, принаймні, до кінця квітня - поки тварини не вийдуть на відкриті пасовища, вважає Олег Пендзин.
Нагадаємо, тим часом в Україні поки що знижуються ціни на овочі через те, що у фермерів виникли проблеми зі збутом.