Євросоюз закликав усі держави, які ратифікували Римський статут, виконувати свої зобов'язання та заарештувати російського диктатора Володимира Путіна на підставі ордера, виданого Міжнародним кримінальним судом у 2023 році.
Заява Євросоюзу щодо агресії РФ проти України була озвучена на засіданні Постійної ради ОБСЄ в Австрії. У ній йдеться, зокрема, що всі держави-учасниці Римського статуту зобов'язані виконувати ордери на арешт, видані МКС.
Питання арешту диктатора Путіна обговорювали кілька років. У березні 2023 року Міжнародний кримінальний суд (МКС) видав ордер на арешт Путіна, оскільки підозрює його у військових злочинах, у тому числі у незаконній депортації українських дітей на територію країни-агресора.
Кремль не визнає юрисдикцію Міжнародного кримінального суду та не бере участі у його роботі. Він уже багато років не є учасником Римського статуту. МКС не визнає імунітет глав держав у разі розслідування воєнних злочинів.
Популярні зараз
“Згинь, Путін“: соліст гурту “Бі-2“ різко звернувся до президента Росії
Гарріс попросила Зеленського обрати наступника на випадок потрапляння у полон або вбивства, - WP
Українським військовослужбовцям дозволили особисто розпоряджатися своїми коштами на виплати сім'ям
Україна у 2025 році отримає модернізовані винищувачі Mirage 2000-5
Диктатор Путін хоч і заявляє, що ордер на його арешт, виданий МКС, не має для нього значення, але фактично він став невиїзним. Він був змушений скасувати деякі візити до інших країн (так, у 2023 році він не поїхав на саміт БРІКС до ПАР (незважаючи на гарантії південноафриканського президента Сиріла Рамафоси). Російський диктатор виїжджає лише до країн, які офіційно чи неофіційно підтримують РФ у її незаконній війні проти України. Наприклад, до Китаю.
Тільки у вересні 2024 року Путін здійснив поїздку до Монголії, яка визнає юрисдикцію Міжнародного кримінального суду і формально мала його затримати, а потім передати МКС. Але Монголія проігнорувала ордер МКС.
Улан-Батор ратифікував Римський статус у 2002 році. Але російського диктатора Путіна не змогли затримати. Свою позицію влада Монголії пояснила залежністю країни від російських енергопродуктів (російський диктатор пообіцяв розглянути можливість постачання газу для монгольських споживачів). У Держдепартаменті США заявили, що розуміють становище "між двома великими сусідами", в якому опинилася Монголія (між Китаєм та РФ).
Для Монголії ігнорування ордера МКС поки що не мало жодних юридичних наслідків. Хоча представник Єврокомісії Набіла Массралі раніше заявила, що така позиція Улан-Батора може мати для нього юридичні наслідки.
Раніше у Верховній Раді України повідомили, що Міноборони планує заборонити мобілізацію чоловіків до 25 років, обмежено придатних під час воєнного стану.