В Україні економічне бронювання від мобілізації до ЗСУ планують ввести в дію до кінця 2024 року. Про це в ефірі YouTube-каналу ASATrепс повідомив голова Комітету Верховної Ради з питань фінансової, податкової та митної політики Данило Гетьманцев.
За його словами, Кабмін внесе зміни до своєї постанови, яка встановлює порядок бронювання від мобілізації працівників критично важливих для економіки України підприємств. Тобто буде реалізовано принцип уряду "працюй чи воюй". Жодних додаткових законопроєктів Верховна Рада не прийматиме.
Економічне бронювання передбачає відстрочку від мобілізації робітників із певним рівнем зарплати та податків. Вона вже давно обговорюється, але поки що не прийнята. Очікується, що щомісячні надходження до державного бюджету від економічного бронювання можуть становити близько 8 млрд гривень. Це з урахуванням того, що більшість військовозобов'язаних, які сьогодні працюють та отримують зарплату менше 35 000 грн, отримуватимуть по 35 000 грн. Такі цифри раніше назвало Міністерство фінансів.
За даними народного депутата Ярослава Железняка, Кабмін схвалив економічне бронювання від мобілізації на початку жовтня 2024 року. Станом на початок жовтня розглядалося три моделі економічного бронювання. Мабуть, уряд поки що не вибрав конкретної моделі.
Железняк також повідомив, що, можливо, економічне бронювання від мобілізації до ЗСУ буде розраховане на 1 рік. Але потрібно буде щомісяця підтверджувати зарплату (місячна звітність з податку на доходи фізичних осіб замість квартальної, яка існує зараз). Тобто, якщо зараз бронювання від мобілізації прив'язане до критичності підприємства, то при економічному бронюванні головним фактором буде критичність працівника для підприємства.
Раніше генеральний директор "Метінвесту" Юрій Риженков заявив, що економічне бронювання не вирішить проблему з дефіцитом кадрів, яка вже існує в Україні, але несе політико-соціальні ризики. За його словами, у "Метінвесту" багато працівників, які заробляють від 15 до 30 тисяч грн, але вони не потраплять під економічне бронювання. При цьому підготовка фахівця займає 2-3 роки.
Раніше міністр фінансів Сергій Марченко заявив, що ідею економічного бронювання не підтримують деякі українські військовослужбовці. Він вважає, що має бути "прозорий" механізм економічного бронювання від мобілізації.
В Україні станом на жовтень 2024 року броню від мобілізації отримали близько 1,5 млн осіб. Така велика цифра нібито, за даними ЗМІ, викликала невдоволення президента Володимира Зеленського і він закликав перевірити список критичних підприємств.
Нагадаємо, раніше ми повідомили, що у Міноборони спростували зупинення бронювання від мобілізації до 15 листопада.