Україна хоче отримати від США штурмовики A-10 Thunderbolt II, які призначені для знищення танків та іншої бронетехніки. Про це повідомив керівник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов.
За його словами, такі літаки, як A-10, можуть допомогти ЗСУ завдати військової поразки російським окупантам.
Чи зробив Київ запит Білому дому на одержання цих літаків – Буданов не уточнив. СNN вважає, що на цьому етапі рано говорити про передачу нашій країні нових військових літаків, оскільки США ще не затвердили виділення нової фінансової допомоги Україні.
Нагадаємо, західні союзники на початку 2023 року вирішили передати Україні винищувачі F-16. Українські військові пілоти вже навчаються на них. Очікується, що перші F-16 на озброєнні ЗСУ з'являться навесні 2024 року.
Але Україні потрібні й інші літаки. Наприклад, не виключено, що нашій країні передадуть шведські винищувачі JAS 39 Gripen. Ще у травні 2023 року міністр оборони Швеції Пол Йонсон заявив, що українські льотчики пройдуть навчання на цих літаках.
А наприкінці 2023 року стало відомо, що Київ попросив у Білого дому кілька військово-транспортних літаків Boeing C-17 Globemaster III і C-130 Super Hercules. Вони призначені для оперативного перекидання особового складу та військової техніки. Як на цей запит відреагували Сполучені Штати – невідомо.
Що це за A-10 Thunderbolt II? Які його основні тактико-технічні показники? Навіщо він призначений?
A-10 Thunderbolt II – це американський броньований одномісний штурмовик, призначений для знищення бронетехніки. Армія США прийняла його на озброєння наприкінці 1970-х років. Серійне виробництво цього літака тривало до 1984 року. За цей час випустили понад 700 літаків А-10.
Максимальна швидкість польоту A-10 становить 706 км, дальність польоту – до 2000 км, бойовий радіус дії – 460 км, а висота польоту – до 13 770 м.
Головне озброєння – автоматична гармата GAU-8 Avenger калібру 30 мм. Снаряди цієї гармати знищують бронетехніку на дистанції до 1200 м. Можна також використовувати високоточні та звичайні бомби, реактивні снаряди та високоточні протитанкові ракети (їх дальність польоту – до 28 км).
Чи можуть штурмовики A-10 Thunderbolt II суттєво допомогти у війні проти російських окупантів? Думаємо, так, можуть. Навіть незважаючи на те, що їхня швидкість та висота польоту застаріли для сучасних ЗРК. Головне – правильна тактика, використання далекобійних високоточних ракет, зв'язок та інформаційна підтримка безпілотників.
Раніше стало відомо, що США передадуть Україні керовані ракети GLSDB, які летять на 150 км.