Американський концерн Boeing та шведська компанія Saab заявили, що вони вже готові передати Україні першу партію керованих ракет GLSDB, які також називають керованими бомбами. GLSDB може знищувати наземні цілі на відстані до 150 км.
У повідомленні не йдеться про те, скільки керованих бомб буде у першій партії. Очікується, що ці сучасні боєприпаси Україна отримає вже найближчим часом.
Про те, що США в рамках військової допомоги передадуть Україні керовані бомби GLSDB, стало відомо у лютому 2023 року. Потім у липні заступник помічника міністра оборони США у справах Росії, України та Євразії Лора Купер заявила, що ці боєприпаси Києву передадуть восени 2023 року. Причина – затримки у виробництві.
Лише тепер, у жовтні 2023 року, Boeing та Saab повідомили, що готові відправити в Україну першу партію керованих бомб GLSDB. Разом із ними ЗСУ, мабуть, також отримають нові пускові установки M142 HIMARS або M270 MLRS. Скільки буде таких нових пускових установок – не відомо. Можна припустити, що їх буде кілька десятків.
Отримання Збройними силами України керованих бомб GLSDB суттєво підвищить можливості нанесення ударів по російським окупантам на відстані до 150 км.
Ймовірно, що GLSDB вже доставили до України. Польське видання Defence24 припустило, що нещодавні удари по аеродромах російських окупантів біля тимчасово окупованих Луганська та Бердянська було завдано керованими бомбами GLSDB, а не тактичними ракетами ATACMS, як заявлено офіційно. Але це лише припущення.
Що цен за GLSDB? Які його основні тактико-технічні показники? Як його можна використати у війні проти російських окупантів?
GLSDB розшифровується як Ground-Launched Small Diameter Bomb. Це керована авібомба калібру 227 мм, яка має реактивний двигун. Цей боєприпас запускають із наземних платформ, наприклад, з M142 HIMARS або M270 MLRS. Після запуску у бомби відкриваються "крила". Перед ударом по цілі ракетний двигун відокремлюється від бомби. Максимальна дальність польоту – 150 км.
Керовані ракети GLSDB можна використовувати для виконання таких завдань, для яких призначені тактичні балістичні ракети ATACMS перших версій, у яких дальність польоту досягає 165 км. При цьому GLSDB значно дешевше, ніж ATACMS.
Україна стане першою країною у світі, яка в бойових умовах використовуватиме GLSDB. Досі США ще ніколи не експортували ці ракети.
Раніше стало відомо, що навесні 2024 року Данія передасть Україні першу партію винищувачів F-16.