Австралія в рамках нового пакету військової допомоги на 245 млн доларів передасть Україні 49 танків M1A1 SA Abrams. Про це повідомив австралійський міністр оборонної промисловості Пет Конрой.
Для передачі Австралією американських танків Abrams іншим країнам потрібен дозвіл США відповідно до правил міжнародної торгівлі зброєю (ITAR). Зважаючи на все, такий дозвіл вже отримано.
Австралійська армія зараз знімає танки M1A1 SA Abrams із озброєння (SA означає Situational Awareness). Натомість австралійські танкісти почали використовувати більш сучасні бойові машини M1A2SEPv3. Нещодавно Австралія отримала від США перший із таких танків.
Коли ЗСУ отримають австралійські танки? Очевидно, на це знадобиться багато часу. Австралійці активно експлуатували ці броньовані бойові машини впродовж останніх 17 років. Тому їм потрібний ремонт. Крім того, ці танки потрібно доопрацювати та модернізувати до рівня M1A1SA-UKR для ЗСУ.
Це означає, що австралійські "Абрамси" спочатку відправлять до США на підприємство ANAD (Anniston Army Depot), яке займається виробництвом та ремонтом бойових машин. Тільки після ремонту та модернізації їх доставлять до нашої країни.
Американські танки Abrams з'явилися на озброєнні ЗСУ у 2023 році. Вони, наприклад, знаходяться на озброєнні 47-ої окремої механізованої бригади (версія M1A1 SA Abrams). Враховуючи попередні поставки "Абрамсов" зі США, всього ЗСУ матимуть 80 таких бойових броньованих машин. Але російські окупанти знищили 6-7 танків Abrams, а ще 7-8 пошкодили. Тобто на озброєнні ЗСУ буде близько 64 танків M1A1SA-UKR.
На озброєнні ЗСУ є й інші західні танки. З ними ситуація трохи інша. Так, Україна отримала 60 танків Leopard 2A4, Leopard 2A6 та Leopard 2S (Strv122). З них у робочому стані наразі залишилося близько 23 машин. Крім того, у ЗСУ залишилося 12 британських танків Challenger 2, оскільки дві такі машини знищили окупанти.
Можливо, при модернізації "Абрамсов" для ЗСУ американцям потрібно подумати про додатковий захист від дронів. Наприклад, РЕБ. В Україні танки Abrams оснащують додатковими сталевими захисними екранами для протидії FPV-дронам. Цей комплект встановлюється на башту бойової машини. Він важить 430 кг. На виготовлення одного комплекту потрібно приблизно 12 годин. Стверджуються, що ці сталеві екрани не погіршують бойові характеристики танка, але непогано захищають його від FPV-дронів.
Нагадаємо, раніше прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив про можливість швидкого закінчення війни в Україні.