Закупівля продуктів для ЗСУ справді супроводжувалася масштабним розкраданням грошей. Чиновники Міноборони купували продукти для армії за завищеними цінами, що призвело до величезних витрат державних коштів. Йдеться про мільярди гривень.
Такими є попередні результати аудиторської перевірки, проведеної за закупівлями Міноборони Рахунковою палатою.
Таким чином, підтвердилася інформація, яку свого часу оприлюднили журналісти. Про інформацію, що підтвердилася, повідомило видання "Наші гроші". Водночас, на сайті Міноборони ще немає жодної інформації щодо результатів аудиту.
Слід зазначити, що йдеться про зловживання, які були здійснені чиновниками Міноборони ще за колишнього міністра Олексія Резнікова. Свого часу, коли пролунали перші звинувачення у корупції, міністр завзято відстоював "честь мундира", стверджуючи, що в його відомстві жодних розкрадань немає і бути не може.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Що виявила аудиторська перевірка?
Наприкінці 2022 року Міноборони уклало 10 договорів про закупівлю продовольства для службовців ЗСУ у 2023 році. Загальна сума цих угод склала 42,05 млрд гривень. Після опублікування журналістського розслідування про яйця по 17 гривень за штуку та інші нереальні суми закупівель, Міноборони підписало додаткові угоди з постачальниками деяких продуктів. Згідно з цими угодами, закупівельна ціна деяких продуктів була знижена вдвічі.
При цьому, якщо порівняти ціни, за якими купували продукти підлеглі Олексія Резнікова, із закупівлями, які окремо проводилися Службою безпеки України та Національною гвардією, то відразу очевидно, що Міноборони платило за провіант для ЗСУ найвищі ціни. Вартість його закупівель у середньому на 30% вища за ринкову вартість продуктів.
Якщо порівняти добову вартість продуктів для воїнів ЗСУ з вартістю інших силових відомств, то виходить така картина:
- для бійців ЗСУ вартість продуктів за добу орієнтовно становила 137–144 грн;
- для співробітників СБУ – 92,5 грн;
- для працівників Держприкордонслужби – 95,0 грн;
- для Головного управління розвідки – 101,6 грн;
- для бійців Нацгвардії – 118,6 грн.
Аудиторська перевірка також виявила, що не всі закупівлі відповідали вимогам, які висуваються до продуктів для армії. Так, понад 400 найменувань продуктів, закуплених оборонним відомством, не застосовуються для приготуванні їжі ні в стаціонарних умовах (у їдальнях), ні в польових умовах.
Очевидно., результати цього аудиту мають стати підставою для відкриття багатьох кримінальних проваджень, а також отримати оцінку як самого Міноборони, так і керівництва країни загалом.
Нагадаємо, ще в червні аудитом було підтверджено, що деякі закупівлі проводились за дуже завищеними цінами. Зокрема, найбільшого резонансу набула історія про яйця по 17 гривень, дорожче за які коштують лише знамениті яйця Фаберже.