Члени правління Національного банку України ухвалили рішення знизити облікову ставку до 22% річних. Про зміни, які набудуть чинності з 28 липня, заявив голова НБУ Андрій Пишний.
Нагадаємо, що у червні 2022 року правління Нацбанку підвищило облікову ставку з 10 до 25% річних. Це було пов'язано з повномасштабною російсько-українською війною та напруженою ситуацією на ринку валют. Пишний зазначив, що зараз ситуація змінилася на краще – вона стабілізувалася:
"Спостерігається стрімке уповільнення інфляції та стійка ситуація на валютному ринку дозволяють розпочати цикл зниження облікової ставки. Враховуючи покращення інфляційних очікувань та прогнозу подальшого уповільнення інфляції, поточне та прогнозоване зниження ставки узгоджується зі збереженням привабливості гривневих заощаджень".
Глава НБУ наголосив, що зниження облікової ставки є важливим елементом забезпечення переходу до більшої гнучкості обмінного курсу. Це на тлі збереження макрофінансової стабільності зможе сприяти відновленню економіки.
Оновлений макропрогноз передбачає подальше поступове зниження облікової ставки, щоб не вплинути на стабільність валютного ринку та тенденції до зниження інфляції. У І кварталі 2024 року її можуть зменшити до 18%.
Що означає зниження ставки НБУ для українців
Зміна облікової ставки – це важливий сигнал для банків для перегляду процентних ставок за позиками та депозитами. Кредити та вклади у національній валюті стають дорожчими з підвищенням облікової ставки – і навпаки.
"У перший тиждень серпня в сегменті депозитів слід очікувати досить суттєвих змін: максимальні ставки швидко відреагують на зниження облікової ставки", - пояснив директор департаменту роздрібного бізнесу ГЛОБУС БАНКУ Дмитро Замотаєв.
Нагадаємо, що максимальна облікова ставка в Україні становила 300%. Такий показник спостерігався у період із жовтня по грудень 1994 року. Мінімальна була зафіксована на рівні 6% – з червня 2020 року до березня 2021 року.
Раніше повідомлялося, що банки вперше з початку війни вирішили пом'якшити умови кредитування українців.
Також стало відомо про націоналізацію системного банку Sense Bank.