Рішення військово-лікарської комісії про непридатність військовозобов'язаного чи військовослужбовця складно довести. Про це заявив адвокат Олег Леонтьєв.
Юрист пояснив, що висновок ВЛК є не одноосібним, а колегіальним. Тому виникає багато труднощів у заперечуванні висновку медиків.
Леонтьєв звернув увагу на два моменти. Перший – це симуляція, наприклад, коли у документах зазначено відсутність кінцівки, а за фактом вона є. Є й аггравація – коли людина має симптоми певного захворювання, але ступінь перебільшена.
Друга ситуація – складність у діагностуванні певних хвороб. У тому числі плоскостопість. Деякі лікарі-ортопеди вміють ставити ступню людини на рентген так, щоб проблема з'явилася. А у разі, коли вона справді є, але у певному ракурсі зміни форми стопи не буде видно, пояснив правозахисник.
Леонтьєв наголосив, що лікарів складно покарати за помилки.
"Яким чином притягувати членів комісії до відповідальності за комісійно прийняте рішення. Можна виявити ступінь провини кожного, але це дуже важка і копітка праця", - цитує адвоката ТСН.
Мобілізація обмежено придатних в Україні
Адвокат Роман Сімутін повідомив, що в Україні планують врегулювати законодавчі норми щодо мобілізації обмежено придатних чоловіків. ВЛК повинні правильно заповнювати довідки про обмежену придатність та вказувати деталі відповідно до вимог.
Потрібно чітко вказувати, де не може бути задіяний військовослужбовець із проблемами зі здоров'ям.
"У довідці про обмежену придатність обов'язково має бути зазначено, де саме воїн не може служити, бо інакше він ще сидітиме в окопі з лопатою, без автомата", - пояснив експерт.
Нагадаємо, що в Україні змінили низку наказів про мобілізацію у період дії воєнного стану. Зокрема, Міністерство оборони уточнило дані про "обмежено придатних" та затвердило новий список захворювань, за якими оцінюється придатність до служби в армії.
Раніше стало відомо, яких фахівців мобілізуватимуть у вересні першочергово.
Також повідомлялося, чи мають право військовослужбовці заходити до квартир українців для вручення повісток.