Позови за несплачені комунальні послуги: кого з українців судитимуть за борги

Автор: Леся Ловіцька

В Україні дозволили відключати послуги боржникам. Також стало відомо, що громадян, які не сплачують за комуналку, можуть судити.

Позови за несплачені комунальні послуги: кого з українців судитимуть за борги - today.ua

З 29 січня 2024 року регулятор може подати до суду українців за несплату комунальних послуг. Борги необхідно погашати своєчасно або оформлювати реструктуризацію боргу. Юрист Gracers Law Firm Анастасія Цибулько повідомила, у яких випадках побутові споживачі можуть залишитися без електроенергії, води та газу.

Наголошено, що Кабмін скасував мораторій на відключення комунальних послуг боржникам. Їм також нараховуватимуть пеню та штрафи, які діяли до запровадження воєнного стану. Правозахисниця пояснила, що враховуватимуться як сума, так і тривалість заборгованості.

Споживачам можуть списати борги, але тільки після того, як постачальник комунальної послуги звернеться з позовом про їх стягнення. Підстави для списання заборгованості українців наступні:

Популярні зараз

Після війни українці не зможуть виходити на пенсію в 60, - Жолнович

У ПЦУ розставили крапки над “і“ у питаннях жіночого дрес-коду для відвідин церкви

Стали відомі надбавки до пенсії, які виплачуватимуть українцям з 1 травня

В Україні запроваджено обмеження прав і свобод громадян – тимчасово, доки не закінчиться війна

  • йдеться про заборгованість попередніх власників житла;
  • заборгованість на строк понад три роки;
  • борг відповідає площі житла;
  • визнані банкрутами у судовому порядку.

Цибулько уточнила, що від Українського інституту майбутнього та Міністерства енергетики звучали різні заяви щодо мінімальної суми боргу. Однак у законодавстві немає встановленої суми, через яку можуть "відрізати" комуналку:

"Наголошую, що жодної мінімальної суми боргу не встановлено у законодавстві, тому фактично виходить така ситуація, що постачальник комунальних послуг на свій розсуд вирішує, коли припинити постачання послуг".

За словами юриста, постачальники послуг мають право вимикати комунальні послуги неплатникам. Їм також нараховують штрафи та пеню. Споживачам сповіщають про намір відключити світло, газ чи воду – за десять днів до реалізації рішення.

Судові позови будуть ініційовані стосовно тих українців, які відмовляються добровільно погашати заборгованість або підписувати угоду про реструктуризацію. Погашення можна розтягнути максимум на 60 місяців залежно від рівня доходів громадянина на дату оформлення розстрочки та розміру його боргу.

Позови за несплачені комунальні послуги: кого з українців судитимуть за борги

Кому не відключать комунальні послуги

Анастасія Цибулько повідомила, що заборона на відключення комуналки, нарахування штрафів та пені діятиме лише на тимчасово окупованих територіях та на території активних бойових дій. Список таких населених пунктів затверджує Міністерство з питань реінтеграції ТОТ.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Заборона діятиме, якщо нерухомість була пошкоджена внаслідок війни й споживачі повідомили про це виконавця постачальника комунальної послуги.

Раніше пенсіонери назвали достатній розмір мінімальної пенсії: літнім українцям не вистачає грошей на комунальні послуги та харчування.