В Україні, попри війну, зростає ціна на землю. Паралельно також зростають і обсяги її продажу. Водночас, незважаючи на певне пожвавлення земельного ринку, він усе ж поки не демонструє високої активності. Втім, і до повномасштабної війни ажіотажу з купівлею землі в Україні не було.
Про це, зокрема, йшлося у ході публічної дискусії "Ринок земель: нові гравці, нові виклики, нові перспективи", яка була організована Київською школою економіки спільно з Програмою USAID з аграрного та сільського розвитку (АГРО).
Як стало відомо, за перший квартал 2024 року, тобто з моменту відкриття другого етапу земельної реформи, в Україні було укладено 25,7 тис. угод про купівлю-продаж землі сільськогосподарського призначення. У ході цих угод було куплено 58,8 тис. га землі. Цей показник на 7% перевищує обсяг продажу землі у четвертому кварталі 2023 року. А між іншим, саме четвертий квартал минулого року став рекордним за кількістю угод на земельному ринку з моменту повномасштабного російського вторгнення.
Зростають не лише обсяги продажу землі, але й ціни на землю. Так, за перші три місяці 2024 року середня ціна на землю зросла відразу на 11%. Торік у четвертому кварталі земля йшла в середньому по 37,7 тис. грн за гектар. А вже у першому кварталі цьогоріч середня вартість землі на ринку склала 42 тис. грн за гектар.
Популярні зараз
У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
"Попри повномасштабну війну та доволі обмежену модель, ринок сільськогосподарських земель в Україні успішно розвивається. Яскравим свідченням цьому є нещодавнє рішення Нацбанку щодо збільшення коефіцієнта ліквідності сільгоспземель з 0,35 до 0,5. Це вже відкрило можливість для агросектору та землевласників залучити додаткове фінансування на суму 25 мільярдів доларів США, що вже зіставно зі щорічними фінансовими потребами аграріїв та землевласників", - повідомив керівник Проєкту "Земля незламності", віце-президент Київської школи економіки з економічної освіти професор Олег Нів’євський.
Та попри те, що українська земля стає дедалі ліквіднішим товаром, усе ж ажіотажного попиту на землю в Україні поки що немає. Так, відповідно до статистики, за весь період від відкриття ринку (з 1 липня 2021 року) було укладено 227,5 тис. угод купівлі-продажу. Сукупна площа земель, що змінили власника за ці майже три роки, дорівнює 510,8 тис. га. Ця площа становить лише 1,24% від загального обсягу сільгоспземель в Україні.
Нагадаємо, як стало відомо, загалом від початку повномасштабної війни ціни на землю в Україні виросли на 40%.