Українські польові командири підтримують ідею з мобілізацією засуджених. Вони кажуть, що такі люди також згодяться на фронті, і не варто позбавляти їх можливості захищати батьківщину.
Про це, зокрема, заявив заступник голови комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Єгор Чернєв.
Оновлений законопроект про мобілізацію ще не голосували навіть у першому читанні. Але він уже викликав бурхливу реакцію у суспільстві, а також у військових. Зокрема, у пункті, що стосується можливої мобілізації ув'язнених. Наприклад, головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний висловився проти залучення кримінальних злочинців до війська.
Однак в Україні планують додатково мобілізувати до 500 тисяч громадян, а з наявним мобілізаційним ресурсом є очевидні проблеми. Отже, влада усе ж обговорює можливість залучення до лав ЗСУ громадян, які мають судимість. Та й деякі польові командири кажуть, що вони не проти такої ініціативи.
"У мене особисто є запити від командирів на місцях, які говорять: дайте мені такий ресурс, я знаю, що з ним робити. З іншого боку, є також звернення від засуджених, які відбувають покарання, що вони готові захищати Батьківщину. Я думаю, тут можна знайти рішення, яке буде влаштовувати всіх", - зазначив Єгор Чернєв.
На думку нардепа, поповнити лави Збройних сил України засудженими громадянами цілком можливо. Проте для цього потрібно буде врахувати певні моменти та знайти компромісні рішення.
Зокрема, за словами парламентаря, долучати до армії осіб, які мають судимість, варто лише за їхньої добровільної згоди. Крім того, не залучатимуть до оборонної справи людей, які засуджені за злочини проти національної безпеки, а також за воєнні злочини, геноцид і держзраду.
Кандидатури таких новобранців, очевидно, доручать погоджувати командирам військових частин, які братимуть їх до себе. Тобто вони мають брати на себе персональну відповідальність за кожного взятого ув'язненого.
Поки що ж, відповідно до чинного законодавства, громадяни, які відбувають або відбували покарання у місцях позбавлення волі, не мають права на проходження військової служби. Цю категорію знімають з військового обліку та не поновлюють навіть після відбуття покарання. Отож зараз їх не можливо залучити до лав ЗСУ ані за контрактом, ані під час мобілізаційних заходів.
Нагадаємо, перед пунктами пропуску через державний кордон України з'явилися мобільні пости. Їх розгорнули територіальні центри комплектування та соціальної підтримки спільно з правоохоронними органами.