На відновлення роботи мережі мобільного оператора "Київстар" може знадобитися близько тижня. Українців попередили про нові атаки та проблеми зі зв'язком, тому що кібервійна продовжується.
У світі з'явилися нові засоби ведення війни. Поряд з традиційними атаками на полі бою доводиться стикатися з атаками безпілотників та інформаційною війною, зокрема із проблемами зі зв'язком.
Аналітик телеком-ринку Олександр Глущенко назвали три часті дії кібертерористів: знищити захист і отримати доступ, завантажити потрібні дані та затаїтися у системі для подальшого використання. Будь-яка технологічна компанія та оператор мають архітектуру мережі та копії важливих файлів (бекапи). Наразі проводяться відновлювальні роботи.
Зазначено, що функціонування системи не можна відновити миттєво, особливо у такій великій структурі як Київстар. Щоб розгорнути всі сервери компанії і включилося програмне забезпечення вишок зв'язку, потрібно більше, ніж кілька годин.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Абоненти Київстару втратили можливість користуватися державними онлайн-сервісами та банкінгом. На думку Глущенка, у критичній ситуації компанія може отримати підтримку інших операторів, використавши їхнє обладнання та вежі. Однак при проблемі з білінгом при використанні національного роумінгу це не варіант. Залишиться лише очікувати на завершення відновлювальних робіт.
Експерт зазначив, що Київстар будували з розрахунком на мирний, а не воєнний час. Він впевнений, що повномасштабне вторгнення російських окупантів планувалося ще 14 січня 2022 року, бо саме цього дня розпочалися потужні кібератаки на державні сайти та вітчизняну інфраструктуру.
Олександр Глущенко назвав кібервійну дорогою із двостороннім рухом. Українські та російські хакери щодня атакують один одного та важливу інфраструктуру обох держав. Наші фахівці завдавали ще потужніших ударів по інфраструктурі зв'язку ворога. Там адаптувалися – і нам доведеться, бо рашисти не зупиняться.
"Минулого року ми навчилися виживати без електрики - купували генератори та потужні павербанки. Нам довелося адаптуватися, тому і до таких кібератак ми обов'язково адаптуємося. Просто треба бути готовим, що колись щось не буде працювати і запастися необхідним, наприклад купити кілька SIM-карток операторів на подібний випадок", - цитує аналітика "Фокус".
Нагадаємо, що Київстар встановив світовий рекорд – і збій у його роботі увійшов до історії.