В Україні очікуються зміни щодо індексації пенсій. Міністр соціальної політики Оксана Жолнович повідомила про запровадження бальної системи, яка дозволить зробити підвищення виплат справедливішим.
За словами чиновниці, враховуватимуться два критерії – трудовий стаж та суму внесків, які сплачуються. Потім порівнюватиметься конкретна заробітна плата громадянина із середньою зарплатою по Україні. Якщо розміри будуть однаковими, пенсіонер отримає 10 балів, якщо більше – 12 балів, а якщо менше – 8 балів. Вони підсумовуватимуться за всі роки. За наявності 35 років страхового стажу розмір пенсії становитиме не менше 40% від заробітку.
Оксана Жолнович зазначила, що мінімальна індексація пенсій буде в українців, які нещодавно вийшли на пенсію, в останні три роки. Їхні виплати відповідають ринку, на відміну від тих, хто отримав пенсію у 2000-х роках. Міністр пояснила, чому деякі українці одержують мізерні пенсії:
"Якщо дуже спрощено, людина отримує пенсію за формулою, де базою для нарахування пенсії є середня зарплата за останні три роки. Індексація пенсій проводиться на рівень інфляції відповідно до останніх трьох років. Тобто системно занижували пенсію такої категорії громадян. І в результаті ми є люди, які одержують 2500 грн".
При цьому українці з аналогічним стажем, які вийшли на заслужений відпочинок у 2019 році, одержують уже 5000 грн. В ідеальному варіанті потрібно проіндексувати пенсію всім, але для цього потрібно 300 млрд грн. А наступного року передбачено лише 100 млрд грн.
"Тому ми підтягуємо тих, хто отримує найменше. Це близько 60% від загальної кількості", - зазначила чиновниця.
Коли в Україні запровадять на накопичувальну пенсійну систему
В Україні очікується перехід із солідарною на накопичувальну пенсійну систему у 2025 році. При цьому підвищення податків не передбачено.
Жолнович як варіант запропонувала накопичення коштів із Фонду безробіття, де спостерігається профіцит. За проектом держбюджету наступного року, у 2024-му до Фонду безробіття перерахують 10 млрд грн.
Необхідно також створити Державний фонд, який проводитиме накопичення. Протягом трьох перших років гроші направлятимуть туди, а потім вдасться перейти на недержавні фонди. Також розглядається питання збереження накопичень від інфляції.
"Розглядаються інвестиції в золото, ОВДП, цінні папери і т.д. Це попередній план, звичайно, нам належить дискусія в парламенті. Закон потрібно ухвалити до першої половини наступного року, щоб у 2025 вже мати дизайн реформи", - заявила міністр в інтерв'ю Forbes.
Раніше повідомляли про підвищення пенсій 65-річним українцям.