В Україні рік від року скорочуватимуться пенсії. Виплат, які отримуватимуть літні українці, не вистачить навіть на задоволення мінімальних фізіологічних потреб. Тому урядовці закликають громадян вже зараз починати відкладати гроші собі на старість, а також берегти здоров'я, аби мати змогу працювати якомога довше.
Такі невтішні перспективи змалювала нинішнім та майбутнім пенсіонерам заступниця міністра соціальної політики Дарина Марчак.
В Україні складається вкрай несприятлива демографічна ситуація. Вже очевидно, що демографічну прірву, поглиблену війною, вдасться заповнити хіба що через кілька десятиліть. І то за умови, що війна незабаром скінчиться, і все складатиметься для нашої країни якнайкраще.
Вже зараз в Україні на одного громадянина, що працює, припадає один пенсіонер. Це критична цифра, і зрозуміло, що без підтримки з бюджету (який зараз фактично наповнюють західні партнери) ПФУ вже й тепер не міг би впоратися з виплатами пенсій. А з кожним роком ця проблема поглиблюватиметься, і реальні пенсії громадян ставатимуть меншими, попередила чиновниця.
Популярні зараз
В Україні критично низький рівень народжуваності, - Жолнович
У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Держава, звісно, не зрікатиметься солідарної пенсійної системи, але виплати з неї ставатимуть дедалі мізернішими. Зрештою їх не вистачить навіть на забезпечення елементарних фізіологічних потреб.
Заощаджувати гроші і здоров'я - дві настанови українцям на майбутнє
Через це влада звертається до людей із двома закликами:
- вже сьогодні почати відкладати собі гроші на старість;
- налаштовувати себе на якомога довшу роботу – до глибокої старості.
Що стосується першого пункту, то тут пенсійною реформою передбачено створення системи обов'язкових пенсійних накопичень, а також функціонування добровільної накопичувальної системи. Але поки що все це лише в зародковому стані або в намітках. А починати дбати про старість треба вже тепер.
"Солідарні пенсії будуть, це гарантія від держави. Але солідарні пенсії зазвичай у європейських країнах – це мінімальна гарантія, а якщо людина хоче собі високу пенсію, то вона здійснює накопичення під час життя", – послалась чиновниця на досвід європейських країн.
Втім, тамтешній досвід не зовсім придатний для України. Принаймні не зараз. У них є розвинутий фондовий ринок, в який майбутні пенсіонери можуть вкласти свої заощадження. Це їх, щонайменше, збереже від знецінення. А в кращому випадку забезпечить приріст заощаджень. У нас же такого ринку цінних паперів немає. А отже, відкладені на старість гроші просто знеціняться через інфляцію і перетворяться на папірці.
Другий заклик – більш відвертий і реалістичний. Українці справді будуть змушені працювати до глибокої старості. Мабуть, уже найближчими роками пенсійний вік доведеться підвищити на законодавчому рівні. Аби ні в кого не було ілюзій щодо можливої пенсії в 60 років. А отже, треба берегти здоров'я, щоби мати змогу дожити до заслуженого відпочинку.
Нагадаємо, українці зможуть докупити собі пенсійний стаж.