В Україні виникла аномальна ситуація на ринку праці – кількість вакансій перевищила довоєнну, але робітників критично не вистачає. Компанії будуть активно залучати жінок, а також пенсіонерів.
Проблема з дефіцитом працівників виникла через мобілізацію чоловіків, а також міграцію працездатних жінок за кордон.
Експертка ринку праці Тетяна Пашкіна зазначила, що вітчизняна економіка розвивається шаленими темпами. У травні було опубліковано понад 100 тисяч вакансій, а шукачів на третину менше. Люди масово виїжджали та стали економічно неактивними.
Пропозицій роботи стає більше. Підприємства намагаються залучити жінок, найближчим часом ця тенденція збережеться. Але вакансій може й поменшати, тому що економіка в Україні не надто прибуткова, а зростання цін спровокує скорочення обсягу виробництва та купівельної спроможності громадян.
За словами Пашкіної, ринок зменшив активність через блекаути. Очікується складна зима, можлива нова хвиля міграції жінок – і фахівців в Україні знову поменшає. Роботодавцям може допомогти економічне бронювання, тому що бізнес дуже відчуває нестачу персоналу. Багато організацій не можуть прогнозувати, якою буде ситуація з працівниками через тиждень або місяць – мобілізувати можуть будь-кого у будь-який момент.
Причому не всі роботодавці прагнуть запрошувати на "чоловічі" спеціальності жінок. Проте згодом очікується, що місця займатимуть пенсіонери, які знову стають цінними кадрами.
"У нас існує різниця між заробітною платнею чоловіків та жінок. У нас є ситуації, коли на одному і тому ж робочому місці чоловікові платять більше. Є ситуації, коли компанії відчайдушно намагаються покрити потребу в персоналі, переглядаючи бізнес-процеси, намагаючись залучити жінок. Скоро вже будуть розглядати пенсіонерів", - наголосила аналітикиня.
Раніше стало відомо, на які доплати можуть розраховувати пенсіонери з 65-річного віку.