Сьогодні, 18 травня 2024 року, набув чинності новий закон про мобілізацію, ухвалений Верховною Радою у квітні. Згідно з ним, на військовозобов'язаних громадян України чекає маса змін.
Адвокат юридичної компанії "Ріяко та партнери", заступник голови військового комітету Асоціації працівників України Катерина Аніщенко дала відеоінтерв'ю виданню The Page, де розповіла докладніше про новий закон. Юрист назвала головні зміни, які чекають на військовозобов'язаних українців з 18 травня.
Військовий квиток
Як зазначила Катерина, з 18 травня 2024 року всі військовозобов'язані громадяни України повинні завжди мати при собі військовий квиток та паспорт. Якщо під час перевірки документів співробітниками ТЦК людина зможе пред'явити документи, їй можуть виписати повістку.
Вона додала, що в день, коли новий закон набирає чинності, також запущено і мобільний додаток "Резерв+", в якому українці можуть отримати електронну версію військового квитка.
Популярні зараз
У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Мобілізаційний вік
В Україні знизили мобілізаційний вік із 27 до 25 років. Відповідний закон був підписаний президентом 2 квітня 2024 року. Юрист припускає, що співробітники ТЦК більше приділятимуть увагу громадянам саме такого віку.
Скасування статусу обмежено придатних
Громадяни, які раніше мали статус "обмежено придатний", тепер мають пройти повторну ВЛК. За результатами медогляду їх визнають або непридатними до військової служби або придатними. Але у другому варіанті є кілька підгруп, які визначають, де може служити людина.
Оновлення даних
Протягом 60 днів після набуття чинності законом про мобілізацію, тобто до 16 липня 2024 року, всі військовозобов'язані громадяни країни повинні оновити свої облікові дані у ТЦК. Зробити це можна у військкоматі за місцем реєстрації, через електронний кабінет або у ЦНАПі.
Відстрочка для студентів
Під час війни багато українських чоловіків пішли знову вчитися, оскільки студенти мали відстрочення від мобілізації. Тепер отримати його можуть не всі. На нього мають право тільки ті студенти, які здобувають освітній ступінь вище, ніж той, що був здобутий раніше. А от ті, хто здобуває другу чи третю вищу освіту, не можуть претендувати на відстрочення.
Перевірка документів
Адвокат також нагадала, що з 18 травня працівники ТЦК отримали право перевіряти документи українців без супроводу поліції. Хоча раніше лише правоохоронці могли вимагати посвідчення особи у військовозобов'язаного.
Вручення повістки
За словами юриста, новий закон передбачає також зміни у правилах вручення повістки. Так, документ вважається врученим із моменту передачі на пошту.
"Таким чином, направлення повістки на адресу місця реєстрації, без фактичного підпису особи, яка її отримала, буде належним повідомленням і надалі служитиме доказовою базою для суду", - повідомила Аніщенко.
Також до єдиного реєстру будуть вноситись усі дані про відправлення повістки, що дасть змогу побачити, скільки разів документ надсилався людині. І якщо військовозобов'язаний проігнорує кілька повісток, то може бути затриманий.
Штрафи
Катерина Аніщенко уточнила, що згідно з новим законом, ТЦК можуть оштрафувати військовозобов'язаного навіть без рішення суду. На підставі цього виконавча служба може заарештувати майно та банківські рахунки українців.
9 травня 2024 року в Україні також було ухвалено законопроєкт про підвищення штрафів для ухилянтів. І розміри грошових покарань дуже значні.
Раніше ми писали, наскільки збільшилися штрафи для українців, які порушують правила мобілізації.