Національний банк України ухвалив рішення щодо зниження облікової ставки на пів відсотка. Наразі вона встановлена на рівні 14,5%.
У заяві НБУ пояснюється, що зменшити облікову ставку дозволила стійка ситуація на валютному ринку. Також як причини названі уповільнення інфляції до 4,3%, іноземна фінансова допомога та хороший врожай.
Пом'якшення відсоткової політики підтримає відновлення економіки та дозволить уникнути загроз макрофінансовій стійкості.
У НБУ зазначають, що вдалося практично зрівняти офіційний та готівковий курс гривні. Помірні коливання курсу національної валюти також стали важливим фактором, який вплинув на покращення ситуації з українськими фінансами.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
На скорочення інфляції також вплинув добрий торішній врожай. Регулятор зазначає, що велика кількість сільськогосподарської продукції на українському ринку дозволила знизити ціни на багато позицій. Цьому також сприяла переорієнтація деяких виробників на внутрішній ринок після проблем із постачанням продукції до Польщі.
Мораторій на підвищення комунальних тарифів також має позитивний ефект.
Проте прогноз щодо інфляції НБУ дає невтішний. Нацбанк наголошує, що поставлене завдання утримувати інфляцію на рівні 5% до 2026 року. Проте війна цьому не сприяє, і втриматися в цьому "коридорі" буде вкрай складно.
У березні-квітні Україна може отримати понад $10 млрд макроекономічної допомоги від США. Нагадаємо, Євросоюз також погодив надання Україні терміном на чотири роки 50 млрд євро. Перші 4,5 млрд євро надійдуть на українські рахунки вже у березні, а до кінця квітня сума збільшиться до €6 млрд.
Нові надходження від західних союзників, за заявою НБУ, дозволять суттєво збільшити обсяг міжнародних резервів. Пом'якшення процентної політики підтримає відновлення економіки, не створюючи загроз макрофінансовій стійкості.