Today.ua

НБУ рекордно знизив облікову ставку до 16%: як це вплине на курс долара та депозити

НБУ ухвалив рішення знизити облікову ставку до 16% річних, але залишив без змін відсоткові ставки за своїми операціями з банками. Про це повідомив голова Національного банку України Андрій Пишний. Таким чином, регулятор обирає курс на лібералізацію, оголошений раніше.

Наголошено, що Нацбанк таким чином модернізує операційний дизайн монетарної політики за системою "нижнього кордону". За словами Пишного, фактично рівні ставок з операцій НБУ з банками не зміняться.

У НБУ спрогнозували, що зміни допоможуть утримувати короткострокові міжбанківські ставки у гривні близькими до облікової ставки.

Як зниження облікової ставки вплине на курс долара та депозити

Глава департаменту казначейства Глобус Банку Тарас Лєсовий вважає, що найближчим часом зниження облікової ставки не вплине на курс долара в Україні. Це пов'язано із позитивної динамікою економіки та стійкістю національної валюти.

Однак, зміни можуть означати зменшення привабливості гривні як основної валюти для депозитів. Якщо ставки за гривневими вкладами впадуть, громадянам буде менш вигідно зберігати гроші на вкладах. Може зрости попит на іноземну валюту. При цьому в НБУ розраховують, що здатність забезпечувати курсову стійкість та уповільнення інфляції дозволять продовжити цикл зниження ставки, зберігши при цьому привабливість гривневих накопичень.

Лєсовий заявив, що у перші дні листопада на валютному ринку не буде значних змін.

Він упевнений, що ринок продовжить пристосовуватись до нового режиму "керованої гнучкості". НБУ намагатиметься збалансувати попит та пропозицію на міжбанку, а обмінні пункти відповідно реагуватимуть на незначні зміни безготівкового курсу.

Банкір зауважив, що готівковий курс долара в Україні поступово наближається до курсу міжбанку. Він зазначив, що учасники ринку впевнені у спроможності НБУ зберігати стабільність безготівкового ринку.

Нагадаємо, що облікова ставка – це вартість кредитів НБУ для комерційних банків для отримання короткострокового чи довгострокового рефінансування. Від неї залежить вартість кредитів, які надає НБУ. Чим вона нижча, тим дешевшими будуть кредити - і тим більше позичальників оформлятимуть їх. Зменшення облікової ставки також сигналізує про уповільнення споживчої інфляції.

Нацбанк у червні 2022 року різко підвищив облікову ставку із 10% до 25%. У вересні він знизив її до 20%, а у липні 2023 року – до 22%.

Раніше повідомлялося, що в українські банки вперше з початку повномасштабної війни знизили ставки за іпотечними кредитами через зниження облікової ставки НБУ.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ