Today.ua

НБУ дозволив банкам самостійно встановлювати курс валют

Нацбанк ввів гнучкий курс долара з 3 жовтня. Таким чином, НБУ відмовляється від фіксованого курсу гривні та дозволяє банкам самостійно встановлювати свій курс валюти.

Нагадаємо, з кінця липня 2022 року регулятор утримував офіційний курс гривні на рівні 36,56 грн/дол. Як відзначили в Нацбанку, з сьогоднішнього дня офіційний курс визначатиметься, ґрунтуючись на курсі за результатами операцій на міжбанківському ринку, а не встановлюватиметься директивно на основі ухвали правління НБУ №18, як це було з 24 лютого минулого року.

Таким чином, варто очікувати постійних коливань курсу, адже вартість валюти залежатиме від попиту та пропозиції на ринку. При цьому НБУ зобов'язався суттєво обмежувати курсові зміни, не допускаючи як значного ослаблення гривні, так і суттєвого зміцнення. Чинний валютний режим можна назвати режимом управляючої гнучкості, а не плаваючого курсоутворення – такого, як діяло в Україні до початку повномасштабного вторгнення.

Перехід до режиму гнучкості курсу дає банкам свободу встановлювати курс безготівкової валюти без обмежень. Раніше фінустанови могли купувати та реалізовувати валюту за заявками клієнтів виключно у рамках офіційного курсу НБУ +/- 1%. 

Навіщо НБУ перейшов до гнучкого курсу

У НБУ пояснили, що тривала фіксація обмінного курсу призвела б до серйозних проблем у майбутньому. Тому до цього кроку вирішили вдатися вже зараз.

"Багатолітнє утримання курсу на одному рівні зазвичай закінчується однаково. Йдеться про накопичення валютних дисбалансів, вичерпання міжнародних резервів, вимушену глибоку девальвацію та значний економічний спад", - зазначили в НБУ.

Раніше повідомлялося, що українців закликали відмовитися від купівлі валюти хоч би на тиждень.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ