Мобілізація в Україні згідно з законом триває до 15 листопада, після чого буде продовжена. Юристи розповіли, чи можуть призвати на військову службу офіційно зареєстрованих волонтерів, які допомагають ЗСУ.
За словами адвоката Богдана Пересади, згідно зі статтею 23 закону "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", де є чіткий список категорій громадян, які не підлягають мобілізації, статус волонтера не дає права на відстрочку або звільнення від служби.
Таким чином, українці зі статусом волонтера підлягають мобілізації на загальних засадах. Те саме стосується й військового обліку. При цьому, на відміну від багатьох інших чоловіків, статус волонтера надає право на виїзд за кордон на певний термін за наявності відповідних документів та мети поїздки. Виїхати можуть громадяни, які перевозять медичні вантажі, гуманітарну допомогу, вантажі, спрямовані на потреби ЗСУ та інших військових формувань.
Дозвіл на перетин кордону також не є стовідсотковою гарантією виїзду з України. Остаточне рішення у кожному окремому випадку завжди приймають прикордонники.
Якщо ви водій чи волонтер, перевозите спеціальні вантажі для потреб армії та населення, то підприємство чи організація, до якої ви належите, має звернутися з листом до обласної військової адміністрації. Якщо військова адміністрація визнає обґрунтування причин виїзду достатнім, то внесе відомості про вас у систему "Путь" та направить листа до Державної прикордонної служби. Після отримання письмового дозволу, в якому буде вказано обов'язковий термін повернення в Україну, волонтер може виїжджати з країни.
Раніше в Міносвіти прокоментували скасування відстрочки від мобілізації деяким студентам.