Повістки в Україні вручають все більшій кількості громадян, і все частіше виникають питання щодо законності дій працівників ТЦК та СП. Адвокат Олена Бірюч розповіла, хто під час воєнного стану має право вручати повістки призовникам.
Так, за словами юриста, порядок вручення повісток військовозобов'язаним в Україні закріплений у Постанові КМУ №1487 від 30.12.2022 року "Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів".
Громадяни України можуть отримувати повістки не лише від працівників ТЦК. Це можуть бути представники ТЦК та СП, органів Служби безпеки України, підрозділів Служби зовнішньої розвідки, представників місцевого самоврядування, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, керівників підприємства або організації за місцем роботи, управителів багатоквартирних будинків. Приймати повістки з рук перелічених вище осіб є цілком законно. За ігнорування загрожує покарання.
У разі незаконних дій працівників ТЦК громадянам необхідно негайно звертатися до поліції. Замовчувати такі випадки не можна. Наразі проходять активні перевірки ВЛК, а також встановлено суворий контроль за роботою співробітників військкоматів, тому будь-які неправомірні дії суворо каратимуться.
Які є види повісток
Уповноважені особи можуть вручати три види повісток призовникам:
- Повістка про уточнення даних: вручається для оновлення інформації про громадян, включаючи зміни в їх особистих даних та не передбачає негайної мобілізації.
- Повістка про проходження військово-лікарської комісії: викликає громадян на медичне обстеження військово-лікарської комісії, де буде визначено їхню придатність до військової служби. Результати комісії можуть бути використані для подальшого призову на військову службу чи формування мобілізаційного резерву.
- Мобілізаційне розпорядження, або "бойова повістка": цей документ повідомляє про негайний призов на військову службу у зв'язку з мобілізацією. Розпорядження вимагає від адресата з'явитися у вказане місце та час для негайного вступу до лав ЗСУ.
Раніше адвокат Андрій Межирицький прокоментував створення е-реєстру призовників в Україні та видачу електронних повісток.