Мобілізація ухилянтів за кордоном: чоловіків, що втекли з України, можуть позбавити паспортів

Автор: Леся Ловіцька

В Україні готують новий закон про мобілізацію, який уже став скандальним. У разі його прийняття консульства оновлюватимуть паспорти лише після постановки чоловіків на військовий облік до ТЦК. Таким чином, українських громадян, які втекли за кордон, можуть позбавити паспортів.

Мобілізація ухилянтів за кордоном: чоловіків, що втекли з України, можуть позбавити паспортів - today.ua

Паспорти можуть втратити близько 850 тисяч чоловіків із України, які перебувають за кордоном. Член комітету парламенту з питань нацбезпеки Вадим Івченко повідомив, що чоловіки, які проживають в Україні та за кордоном, мають отримати картку військового обліку. Якщо військовозобов'язані пройдуть процедуру, їм вручать повістки до ТЦК, після чого вони мають повернутися або порушити закон, залишившись в інших країнах.

Чоловікам, які виїхали за кордон й не оновили свої облікові дані, загрожує покарання. Насамперед – це неможливість оновити документи, зокрема паспорт. Запропоновано надавати консульські послуги для чоловіків 18-60 років лише за наявності актуальних військово-облікових документів. Представники дипмісій перевірятимуть їх. Винятки - це документи для оформлення спадщини, допомоги дітям, повернення в Україну, консульські послуги за заявами затриманих та при загрозі життю та здоров'ю громадянина.

Таким чином, чоловіки, які виїхали з України, можуть залишитись без головного документа. Їм "перекриють кисень" і змусять стати на військовий облік. А для цього доведеться повернутись додому.

Популярні зараз

Українці можуть не оплачувати доставку газу: як розірвати договір з оператором

В Україні пенсію замінить базова допомога: уряд готується запровадити зміни

В уряді поділились інформацією про другий етап підвищення тарифу на електроенергію

У Києві кличуть на роботу, яка не потребує вищої освіти: зарплата стартує від тисячі доларів

"Якщо раніше людина виїхала через інвалідність, то у разі скасування третьої групи потрібно повернутися, заново проходити військово-лікарську комісію та оновлювати військово-облікові дані", - повідомив адвокат Максим Дзиковський.

Законопроект про мобілізацію передбачає можливість громадянам за кордоном направити документи до ТЦК електронною поштою.

Адвокат Микола Максимов уточнив, що після отримання оновлених даних призовника ТЦК має надіслати листа до консульства. У такому разі чоловіки мають право на оновлення всіх документів.

Юрист Микола Максимов вважає, що сенс таких заходів полягає у "стимуляції" чоловіків не втікати з країни.

"Психологія тих, хто виїхав, може зводитися до добровільної відмови від українського громадянства, аби їх не чіпали. Якщо паспорт прострочений — подадуть наявні документи для отримання посвідки на проживання в європейській країні, знайдуть і інші схеми", - упевнений правозахисник.

Мобілізація ухилянтів за кордоном: чоловіків, що втекли з України, можуть позбавити паспортів

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

За даними на листопад 2023 року, у країнах Євросоюзу проживало близько 4,24 мільйонів біженців з України. Близько 20% (850 тисяч) із них – це потенційні призовники.

Раніше повідомлялося, що банківські картки ухилянтів планують блокувати.