В Україні наступного року заплановано зниження видатків на соціальну сферу. Зокрема вже відомо про заморожування мінімальної заробітної плати та пенсії. Економіст Олег Пендзин визнав, що прожити на "мінімалку" неможливо й порадив літнім громадянам вирощувати овочі на городі.
Розмір мінімальної пенсії наступного 2025 року заморозять на рівні 2361 грн. В уточненому законопроєкті держбюджету на соціальні потреби закладено 419,2 млрд грн проти цьогорічних 483,5 млрд грн. У 2023-му сума була на рівні 479,9 млрд грн.
Завідувачка відділу дослідження якості життя Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи НАН України Людмила Черенько назвала ситуацію вимушеною, тому що у бюджеті виник значний дефіцит.
Член "Економічного дискусійного клубу" Олег Пендзин зазначив, що мінімальна пенсія не відображає фактичні витрати українця на місяць. Він послався на дані Мінсоцполітики, в якому названо фактичний прожитковий мінімум для непрацездатної особи на рівні 7200 грн. Середня пенсія громадян – 5800 грн, тому суми явно не вистачає навіть для них. А варто пам'ятати, о більшість отримує пенсії менші за 5000 грн.
Популярні зараз
У 2025 році у всіх українських школярів буде безкоштовне харчування
В Україні критично низький рівень народжуваності, - Жолнович
У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak
Пендзин назвав запровадження майбутньої накопичувальної пенсійної системи складним питанням, і вона явно не допоможе підвищити доходи теперішніх пенсіонерів. Є лише перспектива у майбутньому. Аналітик порадив за можливості забезпечити себе продуктами власного виробництва.
"Кожна людина сама для себе робить певну стратегію виживання. Кожен приблизно прораховує, яким чином виживати. Якщо в людини є присадибна ділянка, вона вирощує точно не квіти, а те, що допоможе їй вижити взимку. Зараз маємо найнижчі ціни в році по продуктах харчування сезонного спрямування. Овочі й фрукти на сьогодні є найдешевшими. Тому варто запастися продуктами, які можна зберігати. Перш за все це овочі. Можна також заквасити капусту, зробити соління, варіння. Це суттєво здешевлює людині вартість її осінньо-зимового столу. Тому якщо є можливість, потрібно обов’язково запастися продуктами харчування тривалого зберігання", - цитує експерта "Українське радіо".
Нагадаємо, що уже до кінця 2024 року в Україні планують реалізувати пенсійну реформу та запровадити нарахування балів.