Today.ua

Мільйони рублів “зависли“ на банківських рахунках українців: як їх можна обміняти на гривні

На банківських рахунках українців "зависли" мільйони рублів. Стало відомо, як до якої дати їх можна обміняти на гривні.

Вітчизняні банки готові надати клієнтам послуги з обміну та продажу російської та білоруської валют, яка залишилася на їхніх рахунках.

За даними Нацбанку, на рахунках українців залишаються значні суми російських та білоруських рублів. Бізнес поступово відмовлявся від валюти країни-агресора, а фізичні особи, навпаки, її накопичили.

2021 року на рахунках фізосіб зафіксовано російських рублів на 149 млн грн, а на рахунках юрособ 2 440 млн грн. А білоруських рублів – на 5 грн та 3 млн грн для фізосіб та юросіб відповідно.

Після початку повномасштабного вторгнення залишки зросли наступним чином:

За даними на листопад 2023 року у бізнесу поменшало рублів, а у фізосіб побільшало:

Як обміняти іноземну валюту

Можливість обміну російських та білоруських рублів передбачено у новому законопроекті №9422, який ще не підписав президент. У документ під час попереднього розгляду додали нові правила поводження з цією валютою. 

Головна умова для банків — обмін коштів лише через банки РФ та Білорусі, які не підпадають під санкції. Клієнти матимуть право один раз здійснити обмін після подання відповідної заяви до банку до 31 грудня 2024 року.

Нововведення стосується лише безготівкових рахунків. А з готівкою ситуація складніша, бо немає можливості внести ці кошти на рахунок для подальшого обміну. Також невідомо, які з вітчизняних банків зможуть зробити цей обмін, бо вони закрили свої рахунки у країнах-агресорах.

Нагадаємо, що постанова НБУ №18 від 24.02.22 забороняє будь-які грошові операції з російським та білоруським рублем.

Фінансовий аналітик Василь Невмержицький пояснив ситуацію:

"Законом №9422 робиться один виняток - за безготівковим валютообміном для цих двох валют. І тільки. Це означає, що дозволяється лише безготівковий валютообмін коштів, які вже є на рахунках, і додатково внести готівку на них не вийде".

Раніше у НБУ назвали найнебезпечнішу валюту для зберігання заощаджень – і це не рубль.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ