Мобілізацію в Україні продовжено до 14 лютого 2024 року. Повістки так само активно вручають всім військовозобов'язаним чоловікам віком від 18 до 60 років, і за ігнорування документа загрожує суворе покарання. Однак є випадки, коли чоловіки можуть проігнорувати повістку і не приходити до ТЦК. Юристи докладніше розповіли, про що конкретно йдеться.
Так, у тематичній спільноті "Ти ж юрист" зазначили, що у випадку, коли співробітники військкомату вручають повістку військовозобов'язаному, він зобов'язаний прийти до ТЦК. Проте чинне законодавство передбачає кілька випадків, коли чоловіки можуть проігнорувати явку. Вони конкретно прописані в ухвалі Кабміну від 28 липня 2010 р. №673.
Таких поважних причин, коли можна проігнорувати похід у військкомат, лише три:
- хвороба, через яку людина не може самостійно рухатися;
- необхідність догляду за хворою дружиною, чоловіком, дитиною, своїми батьками або дружини/дружина (ці особи повинні проживати разом з військовозобов'язаним, також не повинно бути близьких родичів, які могли б взяти на себе догляд);
- наявність відкритого кримінального провадження або щодо військовозобов'язаного або резервіста застосували адміністративне стягнення або кримінальне покарання.
Щоб підтвердити поважну причину неявки, військовозобов'язаним громадянам необхідно надати відповідні документи. Якщо проігнорувати повістку та не прийти до ТЦК без поважної причини, то за це передбачено як адміністративну, так і кримінальну відповідальність. Розмір штрафу залежить від різновиду повістки, яка була проігнорована.
Якщо повістка видавалася для уточнення даних – передбачено штраф за її ігнорування від 1500 до 3400 гривень. Повторне порушення протягом року передбачає штраф у розмірі до 5100 гривень. Якщо громадянин не прийшов до ТЦК після вручення повістки три і більше разів, на нього мають право подати до суду та притягнути до кримінальної відповідальності. За неявку до військкомату та ігнорування мобілізаційного розпорядження передбачено від 3 до 5 років позбавлення волі.
Раніше повідомляли, що виїзд чоловіків за кордон під час мобілізації можуть узаконити. Названо розмір щомісячного грошового внеску, який потрібно буде перераховувати до ЗСУ.