У перші кілька днів після скасування фіксованого курсу долара на українському валютному ринку відчувається певна напруга. При цьому кардинальних стрибків валюта не демонструє. Банкіри та економісти переконані, що навіть той незначний ажіотаж на валюту, який зараз є, за кілька днів зникне.
За словами начальника департаменту казначейства "Глобус Банку" Тараса Лісового, в Україні, як і раніше, присутні фактори, які сприяли зміцненню гривні до 3 жовтня, коли НБУ не ввів гнучкий курс. Їхній вплив і надалі буде ключовим.
Експерт має на увазі:
- розвиток економіки (до кінця року зростання ВВП має становити не менше 2,9%);
системна макрофінансова допомога від партнерів (Україна сподівається, що зможе й надалі отримувати щомісяця понад 3 млрд доларів, що дозволяє покривати значну частину видатків держбюджету); - розвиток експорту, зокрема, сільгосппродукції (завдяки ефективності тимчасового зернового коридору, транзитним коридорам через країни ЄС, а також створення нового морського коридору – морської коаліції без участі країни-агресора);
- дії НБУ, спрямовані на збереження балансу між попитом та пропозицією на готівкову валюту, на подальше втілення стратегії валютної лібералізації;
- ситуація на фронті (непрямий фактор, від якого насамперед залежать суспільні настрої);
- можливі наслідки ворожого ракетного обстрілу критично важливої інфраструктури країни.
Роблячи прогноз на найближчий тиждень, Тарас Лісовий очікує, що через вільний курс міжбанку протягом наступних 7-10 днів курсова різниця між готівковим курсом та міжбанківським скоротиться до 1-1,5%. Готівковий ринок "озиратиметься" на ситуацію безготівкового ринку та реагуватиме на це, зазначає експерт.
Раніше в НБУ прокоментували негативний сценарій розвитку ситуації на валютному ринку.