Громадська ініціатива "Голка" проаналізувала декларації народних депутатів та з'ясувала, що голови комітетів Верховної Ради отримують меншу зарплатню, ніж їхні підлеглі. Аналізувалися дані за 2022 рік.
Як приклад наводиться зарплата керівників апарату українського парламенту. Голова Апарату ВРУ В'ячеслав Штучний отримав 3 мільйони гривень на рік, його заступники Артем Янчук та Микола Шевчук – 2,5 млн.
За цей же період заробітна плата голів комітетів Верховної Ради виявилася у 5-6 разів меншою.
У доповіді це пояснюється різною кількістю засідань, у яких беруть участь народні обранці. Приміром, бюджетний комітет засідав у 2022 році регулярно, а комітет із питань свободи слова, який тоді очолював Нестор Шуфрич, мав практично нульове навантаження.
Голова бюджетного комітету Верховної Ради Роксолана Підласа наголосила, що найближчим часом збільшення зарплати народних депутатів не планується:
"Підвищення зарплати народних депутатів наразі не планується, тому що це не є питанням першої необхідності в суспільстві під час війни і буде сприйняте з великим нерозумінням".
Нардепка від партії "Голос" Юлія Клименко зазначила, що такий стан справ може негативно впливати на корупційні процеси в українському парламенті. Вона зазначає, що відповідальність голів комітетів незрівнянно вища, ніж у керівників їхніх апаратів, при цьому останні отримують у рази більші зарплати.
Така ситуація склалася історично. Зарплата чиновників в Україні нерідко була невисокою, тоді як премії могли бути величезними.
Європейська комісія вимагає провести в Україні реформи як умову надання макроекономічної допомоги. Одна з них стосується приведення зарплат державних службовців до форми "70/30", де більша частина – основна зарплата, а премія не повинна перевищувати 30% від загального заробітку чиновника.
Нагадаємо, що комітет Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки розглядає поправки до законопроекту №10449 про посилення мобілізації.