У 2024 році в Україні зростуть податки для ФОП. Стало відомо, скільки сплачуватимуть до бюджету різні групи бізнесменів.
Наступного року не заплановано підвищення податкових ставок для підприємців. Проте передбачено збільшення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати. Від них залежать ліміти для різних груп ФОП та суми податків, які вони мають вносити.
Мінімальна зарплата в Україні у 2024 році зросте спочатку до 7100 грн, а потім до 8000 грн. Єдиний соціальний внесок збільшиться у два етапи. Як відомо, він становить 22% від "мінімалки". Його підвищать наступним чином:
- з січня по липень 2024 року – 1562 грн на місяць та 4686 грн на квартал;
- з липня 2024-го по січень 2025 року – 1760 грн на місяць та 5280 грн на квартал.
Прожитковий мінімум для працездатних осіб зросте до 3028 грн. Він впливає на податок, який сплачують ФОП першої групи. Його розмір – 10%. У 2024 році він збільшиться до 302,8 грн на місяць.
ФОП другої групи сплачують інший єдиний податок – 20% від прожиткового мінімуму або 1420 грн на місяць.
Єдиний податок для третьої групи ФОП не змінюватиметься. Він залежить не так від соціальних стандартів, як від доходу підприємця: 3% доходу плюс ПДВ або 5% для ФПЛ, які не є платниками ПДВ.
Як збільшаться ліміти доходів ФОП
З 2024 року розподіл буде таким:
- перша група – річний оборот до 167 мінімальних зарплат – 1 млн 185 тис. 700 грн;
- друга група – 834 мінімальні зарплати - 5 млн 921 тис. 400 грн;
- третя група – 1167 мінімальних зарплат – 8 млн 285 тис. 700 грн.
При перевищенні зазначених лімітів ФОП будуть автоматично переведені в іншу групу оподаткування чи на загальну систему.
Що зміниться для ФОП з 1 грудня
Наступного року змінюються вимоги щодо призначення платежу для сплати єдиного податку та поновлюються податкові перевірки.
У реквізитах платіжок потрібно буде вказувати:
- код сплати податків та ЄСВ;
- зазначення податку або ЄСВ та період, за який він сплачується.
Якщо платник неправильно заповнить строк призначення платежу, його не штрафуватимуть.
Для сплати єдиного податку для І та ІІ груп у полі під "Призначенням платежу" слід зазначити: 101 Єдиний податок за листопад 2023 року. Для сплати ЄСВ зазначають: 101 ЄСВ за IV квартал 2023 року.
Наступного місяця скасовують мораторій на податкові перевірки. Вони до кінця наступного року будуть проводитись лише для деяких категорій бізнесу. Це компанії, що продають підакцизний товар: спиртне, бензин, сигарети, а також організації, що займаються азартними іграми.
Перевірки відновлять для організацій, які надають фінансові чи платіжні послуги, а також для іноземців, які мають підрозділи в Україні.
Платників єдиного податку І та ІІ груп перевіряти не будуть. Звільнено від візитів податківців і ті компанії, які зареєстровані на окупованій території (Донецька, Луганська, Запорізька та Херсонська області) та були змушені змінити локацію.
Раніше у Мінцифри повідомили про запуск послуги "є-Підприємець" лише для трьох категорій ФОП.