Енергосистема України в її теперішньому вигляді може бути повністю знищена: є єдиний спосіб цьому запобігти

Автор: Марченко Любов

Енергосистема України може бути повністю знищена, якщо вона продовжить існувати в її теперішньому вигляді. Водночас, існує спосіб врятувати електрогенерацію від знищення, і він на сьогодні – єдиний.

Енергосистема України в її теперішньому вигляді може бути повністю знищена: є єдиний спосіб цьому запобігти - today.ua

Про це розповів під час пресконференції у Медіацентрі Україна –Укрінформ голова правління НЕК Укренерго Володимир Кудрицький.

Атомні станції, найімовірніше, ворог бомбити не посміє. Однак атомна енергетика є лише базовою генерацією. А для балансування енергосистеми потрібні маневруючі електростанції, які ворог зараз методично знищує одну за одною. Отже, якщо в агресора вистачить ракет, а у нас їх забракне, то він може потрощити всю теплову та гідрогенерацію. За таких умов енергосистема України зможе працювати лише в обмеженому режимі. Та й то за умови, якщо не будуть знищені передавальні об'єкти.

Найбільша вада української енергосистеми – в її надмірній централізації. Тоді, коли її проектували, гігантська країна тяжіла до масштабних проектів. Звідси й будівництво великих електростанцій, які могли б забезпечувати енергією по кілька сусідніх республік. Однак така структура енергосистеми виявилася тепер украй вразливою. Адже виведення з ладу одного гігантського об'єкту призводить до знеструмлення цілих регіонів держави.

Популярні зараз

У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak

Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників

Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal

Деякі українки отримають $1000 на розвиток бізнесу

Єдиний вихід – подрібнити енергосистему на окремі і значно менші енергетичні острови. По-перше, їх буде значно важче вивести з ладу. По-друге, втрата одного малого об'єкта генерації не призведе до втрати функціональності всієї енергосистеми.

"Зосередження генерації на декількох майданчиках - це те, що призводить до серйозних проблем при масованих ворожих обстрілах. Ми, як оператор енергосистеми, розуміємо, що єдиний сталий шлях до убезпечення енергосистеми від такого масованого терору полягає у децентралізації генеруючих потужностей", - наголосив Кудрицький.

Енергосистема України в її теперішньому вигляді може бути повністю знищена: є єдиний спосіб цьому запобігти

За словами очільника Укренерго, альтернативою енергетичним "монстрам" могли б стати такі об'єкти малої енергетики:

  • сонячні та вітрові електростанції. Їх варто встановлювати там, де вони будуть найбільш ефективними. Тобто сонячні – ближче до півдня країни, а вітрові – ближче до морського узбережжя;
  • теплові електростанції. Але вони мають бути не на вугіллі, а на відходах деревообробки та відходах аграрного сектору;
  • невеликі газотурбінні електростанції – так звані газові пікери. Таку назву вони отримали завдяки своїй високий маневреності. Їх можна залучати до роботи у пікові години найвищого навантаження на електромережу;
  • невеликі гідроелектростанції, збудовані на місцевих річках.

Крім того, в Україні мають намір згодом подрібнити й атомну енергетику, створивши малі модульні атомні електростанції. Але то – справа більш віддаленої перспективи.

"На сьогодні в Україні вже будуються сонячні й вітрові електростанції - без "зеленого" тарифу, на основі прогнозів інвесторів щодо окупності інвестицій. Додатково до них нам також потрібні технології для балансування", - каже очільник Укренерго.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Усі ці сотні об'єктів генерації будуть розосереджені по всій території України. І тоді навіть виведення з ладу однієї чи кількох малих електростанцій не призведе до колапсу всієї енергосистеми, кажуть спеціалісти.

Нагадаємо, в НКРЕКП зробили заяву щодо ймовірного підвищення тарифу на електроенергію для населення.

Головне