Енергетики розповіли про ймовірний повний блекаут: що треба знати українцям

Автор: Марченко Любов

Через значні втрати в енергосистемі України енергетики змушені вдаватись до відключень електроенергії – як аварійних, так і планових. Однак повний блекаут в енергосистемі наразі майже неможливий. Хоча, ніхто не може передбачити планів ворога та влучності його ракет. Отже, абсолютно заперечувати ймовірність блекауту, було б недалекоглядно.

Енергетики розповіли про ймовірний повний блекаут: що треба знати українцям - today.ua

Такими міркуваннями поділилися фахівці, що працюють безпосереднього в енергетичній галузі, а також керують у Міненерго.

Відключення електроенергії і блекаут мають різну природу

Перш за все, треба розрізняти повний блекаут і відключення електроенергії, кажуть спеціалісти. Навіть якщо йдеться про екстрені аварійні відключення, то це все одно контрольований процес, який здійснюється енергетиками задля того, щоб не допустити розбалансування в енергосистемі.

Що ж стосується блекауту, то це – неконтрольований процес. Він виникає саме внаслідок розбалансування, тобто відсутності балансу між генерацією енергії та її споживанням. У цьому випадку спеціалісти вже не контролюють роботу системи. Отже поняття "повного блекауту" не зовсім коректне, адже блекаут - це вже і є повне знеструмлення. Саме тому основне задання енергетиків – не допустити такого процесу.

Популярні зараз

У Верховній Раді визнали, що в Україні закінчились гроші для зарплат військовим: який вихід бачить влада

З'явився коментар щодо ймовірної депортації українських чоловіків із Чехії

Десна принесе забруднену воду до Києва 10 вересня: як намагаються запобігти ситуації

На планеті стрімко підвищується рівень Світового океану: в ООН говорять про затоплення значної частини суші

"Блекаут – це велика системна аварія, за якої баланс між наявною енергією в системі та споживанням порушено, і Укренерго не контролює роботу системи", – пояснили в компанії Укренерго.

Оскільки фахівці цілодобово "тримають руку на пульсі енергосистеми" (до речі, цей "пульс" дорівнює 50 Гц - авт.), то виникнення блекауту майже неможливе. Але не можна забувати про фактор раптовості, який може виникнути внаслідок чергової ракетної атаки. Отож зовсім скидати з рахівниць ймовірність виникнення блекауту також не можна.

Енергетики розповіли про ймовірний повний блекаут: що треба знати українцям

Повністю виключити ймовірність блекауту неможливо

На жаль, зараз ситуація у вітчизняній енергосистемі значно гірша, ніж була в сезоні 2022-2023 років. Тоді ворог переважно завдавав ударів по системі передачі електроенергії. Тепер же ракетні атаки, що відновились у березні поточного року, спрямовані в основному на об'єкти генерації. Через це Україна втратила багато об'єктів теплової та гідрогенерації. Сумарні втрати генерації сягнули 9 гігават, це дуже багато.

"Ми готуємося до досить складної ситуації взимку", - заявив на засіданні Ради Керуючих МАГАТЕ у Відні міністр енергетики України Герман Галущенко.

На сьогодні країну виручає від повного знеструмлення лише базова - атомна генерація, повідомив очільник Міненерго. Звісно, що ворог хотів би знищити ще і її, але то вже було би повним безумством. Водночас ворожі ракети вже не раз пролітали над АЕС, а також влучали у безпосередній близькості від ядерних реакторів. Отже, нічого виключати не можна, коли маєш справу із таким неадекватним супротивником.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Втім, українські енергетики усе ж сподіваються, що нам і надалі вдасться уникати повного блекауту, а періоди відключень електроенергії не будуть надто довгими. Але для цього треба, щоб усі атомні енергоблоки взимку працювали як годинниковий механізм. Саме тому зараз їх по черзі виводять у плановий ремонт, щоб у холодну пору року вони могли працювати безперебійно.

Нагадаємо, в Енергоатомі засекретили графіки ремонту атомних енергоблоків з метою безпеки.