У випадку загибелі військового держава має виплатити його рідним допомогу у розмірі 15 мільйонів гривень на всіх. Українським військовослужбовцям дозволили самим визначати, яку частку державної допомоги рідним загиблого має отримати кожний член сім'ї. Цей розподіл вони записуватимуть у заповіті.
Така нова норма записана в законопроекті №9226 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення правового регулювання правовідносин, пов’язаних з призначенням, отриманням одноразової грошової допомоги та наданням пільг деяким категоріям осіб", ухваленому Верховною Радою.
Депутати також розширили перелік членів сім'ї, які можуть отримати виплату цієї державної допомоги. Отже, до кола отримувачів можуть увійти:
- діти загиблого (померлого), у тому числі усиновлені, а також зачаті за життя загиблого (померлого) та народжені після його смерті;
- діти, щодо яких загиблого (померлого) було позбавлено батьківських прав;
- той із подружжя, який пережив загиблого (померлого);
- батьки (усиновлювачі), якщо вони не були позбавлені щодо нього батьківських прав;
- онуки, у випадку, якщо їх батька або матері, що є дитиною загиблого (померлого), не було в живих на момент загибелі (смерті) особи або на момент призначення допомоги;
- жінка або чоловік, з яким загиблий (померлий) проживали однією сім’єю, але не перебували у шлюбі між собою, за умови, що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили;
- утриманці загиблого (померлого).
Зважаючи на цей список потенційних отримувачів допомоги, військовослужбовець сам призначає частку 15-мільйонної допомоги, яку кожен із них отримає за заповітом у випадку його загибелі.
Водночас, є список членів сім'ї, які в обов'язковому порядку мають отримати допомогу рідним загиблого – незалежно від його волі.
До цього списку входять:
- неповнолітні та повнолітні непрацездатні діти загиблого;
- непрацездатна вдова (або вдівець);
- непрацездатні батьки загиблого.
Вони в обов'язковому порядку отримують допомогу рідним загиблого незалежно від того, чи включив він їх у список отримувачів допомоги. Причому вони мають отримати не менше половини від тієї частки допомоги, яка їм мала б належати, якби заповіту не було.
При цьому, якщо батьки або повнолітні діти загиблого (померлого) військового ухилялись від його утримання, і цей факт буде встановлено судом, то вони втрачають право на свою частку допомоги. У цьому випадку, очевидно, йдеться не про загиблого військового, а про того, який помер вже після війни від ран, отриманих на фронті.
Нагадаємо, батьки загиблих військовослужбовців отримали право на пільгову пенсію.