Today.ua

Депутати не можуть нічого вирішити з демобілізацією військових

Депутати із профільного комітету ВР з питань нацбезпеки, оборони та розвідки дійшли згоди з 16 питань оновленого законопроекту про мобілізацію. Проте в одному пункті їм не вдалося досягти спільного знаменника. Йдеться про демобілізацію військових.

Саме це питання стало найбільшим каменем спотикання для народних обранців, розповів нардеп Роман Костенко.

Верховна Рада вирішила питання щодо демобілізації строковиків, яке було винесено в окремий закон. Таким чином, усі військовослужбовці строкової служби зараз підлягають демобілізації, і можуть бути мобілізовані лише через рік.

А от щодо демобілізації тих, хто був призваний із початком повномасштабної війни, зараз питання не вирішено. Називалися різні строки демобілізації. Від уряду подавався варіант щодо демобілізації після 36 місяців служби. Депутати подейкували, що цей строк треба скоротити до 24, а то й до 18 місяців. Але досі згоди у цьому питанні немає. Втім, схоже на те, що депутати вже не наполягають на своєму пом'якшеному варіанті, а схиляються більше до пропозиції Міноборони.

"Звичайно, як парламентарі ми говоримо про те, що цих людей потрібно відпустити через 36 місяців. Вони виснажені, багато з них безпосередньо беруть участь у бойових діях. І навіть ті, хто не бере, також виснажені – у їхньому випадку, це розлука з родиною. Так, не всі військові готувалися до війни", – зауважив Костенко.

Відповідно до приблизних підрахунків, із ЗСУ може бути одномоментно вивільнено близько 200 тисяч досвідчених бійців. Звісно, що буде велика проблема з їхньою заміною. Та не лише це турбує владу.

Наразі невідомо, чим зайняти "армію демобілізованих"

Адже така кількість молодих і ще більш-менш міцних чоловіків потребуватиме застосування своїм умінням і силі. Водночас, незважаючи на розвиток приватного підприємництва в Україні, неможливо усіх забезпечити роботою у приватному секторі. Таким чином більшість демобілізованих бійців може впритул стикнутись із проблемою безробіття.

Не знайшовши себе у мирному житті, демобілізовані чоловіки можуть стати каталізатором соціальних заворушень.  

"Якщо буде прийняте рішення, це понад 200 тисяч людей одномоментно прийдуть. З ними треба буде спілкуватися. Ми маємо зробити так, щоб вони інтегрувалися в суспільство, а не лякали його. Інакше виникне прірва між ветеранами і тими, хто не воював", – вважає нардеп Костенко.

Нагадаємо, ухилянтів, які намагаються уникнути мобілізації, масово штрафують і відправляють за грати.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ