Україну після початку повномасштабної війни незаконно залишили тисячі чоловіків. Стало відомо, що ухилянти можуть уникнути відповідальності. Про це повідомили у Верховній Раді.
Член комітету з нацбезпеки та оборони та представник президента у парламенті Федір Вениславський є автором низки законопроектів, що стосуються мобілізації. Він зазначив, що чоловіки могли скористатися підробленими документами, на підставі яких юридично мали право залишити країну.
"Але ці документи були несправжніми, а, отже, людина вчинила кримінально-карне діяння – використала підроблені документи. Для них може теоретично передбачатися кримінальне покарання за підробку документів – про інвалідність чи непридатність до служби”, – пояснив Веніславський.
Адміністративна відповідальність настає, якщо військовозобов'язаний громадянин перетнув кордон поза пунктами пропуску – річкою, горами чи лісами. Зараз важко сказати, скільки людей могли таким чином порушити закон та уникнути мобілізації.
Популярні зараз
У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Неодноразово з'являлися заяви влади про покарання за втечу з України в умовах воєнного стану. Однак ініціативи щодо повернення біженців не були реалізовані. У ВРУ планували зареєструвати законопроект, де передбачити карне покарання для ухилістів. Федір Вениславський був упевнений у такій можливості, а потім змінив думку.
"Коли розпочалася дискусія, зрозумів, що таким чином ми можемо не лише стимулювати повернення – ми можемо відрізати бажання взагалі повертатись до України", - пояснив політик.
Веніславський тепер не вважає, що всі втікачі є злочинцями. За його словами, не варто зараз нікого повертати примусово та карати. Чоловіки знадобляться на Батьківщині.
"Після війни нам необхідно забезпечувати, скажімо так, демографічну політику, збереження щонайменше нашої української нації. Отже покарання може мати зворотний ефект", - зазначив парламентар.
Народний обранець дійшов висновку, що всі випадки слід розслідувати, а рішення прийматимуть судді. Він наголосив, що сподіватися на масову екстрадицію чоловіків в Україну не варто. Веніславский як юрист не бачить такої можливості.
"Західні країни – це правові процедури, тому все це може розтягнутися на дуже тривалий час", - цитує депутата ВВС.
Раніше повідомлялося, що в Україні можуть мобілізувати чоловіків з інвалідністю ІІІ групи, бо серед них багато ухилянтів.