На ринку праці України виник дефіцит спеціалістів чоловічої статі. Стало відомо, які вакансії пропонують працівникам, і що буде із зарплатами до кінця року.
В Україні активно збільшуються пропозиції щодо роботи, проте претенденти більше зацікавлені у віддаленій зайнятості. Наразі більш активно шукають місця жінки – резюме від українок займають 59% від загальної кількості.
Чоловічих резюме менше – 41%, професіоналів не вистачає. Це більшою мірою пов'язано з війною – багато українців були мобілізовані та захищають країну від російських окупантів. Керівник напряму рекрутингу та Executive search порталу GRC Наталія Слинько проаналізувала нинішню ситуацію:
"Серед робочих фахівців сильно не вистачає чоловіків у традиційно чоловічих спеціальностях. До того ж є законодавчі вимоги роботодавців до деяких професій, де треба мати кваліфікацію. Її теж не вистачає. Це інженерні фахівці, механіки, слюсарі".
Хто затребуваний на ринку праці
У вересні найбільше вакансій було опубліковано у сферах обслуговування, виробництві, робочих спеціальностях, закупівлі та продажу, торгівлі, туризмі та готельно-ресторанному бізнесі.
Не вистачає фахівців із гарним досвідом роботи – від п'яти років (продаж, фінанси, маркетинг). Це також пов'язано з міграцією, багато громадян опинилися за кордоном. Переселенців неохоче беруть на роботу.
"Часто буває, що люди, які пересуваються містами, не можуть надовго закріпитися в якомусь місті, компанії ставляться до них з підозрілістю: чи закріпиться людина? Чи варто витрачати гроші на адаптацію?" – поділилася Слинько.
Середня зарплата в Україні становила 17 500 грн. Вона максимально зросла на Київщині – до 20 000 грн, Харківської та Дніпропетровської області (17 000 грн). Працівникам у сфері транспорту та автобізнесу підвищили оклад до 25 000 грн, страхування – до 20 000 грн, б'юті-фері та спорті – до 19 500 грн, а у творчості та дизайні – до 19 000 грн.
Як виростуть зарплати до кінця року
Наталія Слинько повідомила, що компанії шукають людей під певний бюджет і не готові швидко підвищувати зарплати навіть в умовах дефіциту фахівців. Вона вказала на специфічне структурне безробіття.
"Є багато людей, які не можуть працювати за фахом, тому що немає попиту, і є попит на тих, кого на ринку не вистачає. Фахівця хорошого рівня доводиться перекуповувати не на +20%, а на +70%, і не кожна компанія це собі може дозволити. Ті компанії, які пройшли випробування, працівники рідко покидають", - цитує експерта "Фокус".
Зміни можливі до кінця року. Роботодавці плануватимуть 2024 рік із урахуванням інфляції. Багато хто знижує постійну частину зарплати і підвищує бонусну, щоб мотивувати працівників.
Раніше повідомлялося про скандал між Ігорем Кондратюком та Віталієм Козловським: продюсер забирає зарплату колишнього підопічного, який зараз служить у ЗСУ.