Україна взяла курс на децентралізацію систем енергозабезпечення та опалення житлового фонду. Це зробить вітчизняну енергетику більш стійкою до стресів, проте може призвести до збільшення тарифу.
В умовах, коли Росія своїми атаками на теплові електростанції намагається залишити українців без світла та тепла у зимовий період, децентралізація системи залишається єдиним виходом. Нагадаємо, прем'єр-міністр України Денис Шмигаль нещодавно повідомив, що терористам вже вдалося знищити 80% українських ТЕЦ.
У зв'язку із цим зараз розробляється Державна цільова економічна програма з енергетичної модернізації теплокомунальних підприємств. У ній буде задекларовано три основні напрями покращення теплопостачання в Україні:
- перехід від централізованого до помірно централізованого теплопостачання з акцентом на розвиток децентралізованих джерел, когенераційних/інших установок, що працюватимуть, використовуючи скидне тепло. Передусім йдеться про теплові помпи;
- нарощення інвестування сфери, скорочення втрат у мережах та запровадження енергоефективності з боку споживача;
- перехід на альтернативні, відновлювані джерела енергії, які дають змогу не залежати від викопного палива.
Резюмуючи, ідея полягає в тому, щоб перейти від великих ТЕЦ до мінікотелень та мініелектростанцій, які будуть вбудовані в загальну енергосистему країни. За задумом авторів програми, це дозволить не лише ускладнити Росії знищення українських потужностей генерації тепла та світла, а й підвищити ефективність цих систем.
Однак є у цьому й негативний момент, пише видання "Українська енергетика". Для того, щоб у теплопостачальних компаній були кошти на оновлення мереж та встановлення нового обладнання, влада планує змінити підхід до тарифоутворення. Це означає, що вартість тепла для побутових споживачів може зрости.
Нагадаємо, у Києві процес децентралізації вже триває. Комунальне підприємство "Київтеплоенерго" придбає 15 австрійських міні-ТЕС для безперебійної роботи котелень взимку.