Безпричинне звільнення з роботи стане нормою: українцям готують новий Трудовий кодекс, який узаконить безправ'я

Автор: Марченко Любов

Українців стане простіше звільнити з роботи. При цьому поновитися на ній навіть через суд навряд чи буде можливим, оскільки новий Трудовий кодекс, який розглядають в Україні, дасть більше прав роботодавцям і менше найманим працівникам.

Безпричинне звільнення з роботи стане нормою: українцям готують новий Трудовий кодекс, який узаконить безправ'я - today.ua

Які ще зміни передбачаються в трудовому законодавстві, розповів OBOZ.UA.

Зараз, щоби звільнити працівника, роботодавцю потрібні для цього доволі вагомі причини. Звісно, власник може звільнити найманого працівника, який його не влаштовує, однак він має дотриматися процесу звільнення, зафіксувати його причину та попередити працівника заздалегідь. Причинами звільнення можуть бути прогули, поява на роботі у нетверезому стані, невідповідність кваліфікації працівника вимогам, що пред'являються до його роботи, мобілізація та деякі інші. Таким чином, процес звільнення не може бути спонтанним.

За новим Трудовим кодексом роботодавець зможе звільняти найманих працівників "з причин економічного, технологічного, структурного або аналогічного характеру". Розпливчастість формулювання дасть змогу підвести причину звільнення під будь-який із цих пунктів.

Популярні зараз

Українцям масово підвищать зарплати: названо нові суми

Пенсії перерахують з 1 червня: кому з українців додадуть 999 грн

Стало відомо, чи вилучатимуть для ЗСУ автомобіль, якщо він один у власника

В Укренерго ухвалили рішення щодо відключень електроенергії

Роботодавець навіть зможе розлучитися з працівником без попередження, але це буде йому коштувати певної суми грошей. Згідно з новим Трудовим кодексом роботодавець зобов'язаний буде попередити працівника про звільнення за два місяці до нього. Та якщо він наміриться звільнити його раніше, то зобов'язаний буде виплатити працівникові подвійну ставку за кожен день, на який буде скорочено цей двомісячний термін. Таким чином, якщо він захоче звільнити працівника негайно, то може просто одразу виплатити йому зарплату за 4 місяці і видати наказ про звільнення.

Якщо ж причиною звільнення стали бойові дії (наприклад, ракета знищила виробниче обладнання), то строк від попередження до звільнення скоротиться вдвічі, тобто становитиме один місяць.

Безпричинне звільнення з роботи стане нормою: українцям готують новий Трудовий кодекс, який узаконить безправ'я

Які ще зміни пропонує новий Трудовий кодекс

Згідно з новим Трудовим кодексом працівникам збільшать тривалість відпустки: вона стане 28 днів замість 24.

Цим кодексом також запроваджується поняття домашньої роботи. Працівник, який її виконує, користуватиметься тими самими правами та соціальними гарантіями, що й будь-який інший працівник.

Паперова трудова книжка стане необов'язковою. Роботодавець не зобов'язаний буде її заповнювати та зберігати. Однак за бажанням працівника він повинен буде зробити в ній запис. Але зберігати таку книжку працівник буде у себе.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Крім того, закон вважатиме, що між роботодавцем і працівником існують трудові відносини, якщо є хоча б три з таких ознак:

  • людина особисто виконує роботу;
  • робота виконується під контролем роботодавця;
  • не встановлений конкретний обсяг робіт, а робота є постійною;
  • людина дотримується правил внутрішнього трудового порядку
    робітникові надають засоби виробництва (обладнання, інструменти тощо);
  • систематична виплата заробітної плати;
  • встановлений робочий графік;
  • відшкодування витрат, пов'язаних із виконанням роботи.

Нагадаємо, Кабмін скасував декретну відпустку перед пологами. Тепер жінки зможуть самі визначати, коли їм іти в декрет.